FajnOVY prostor letos zrealizoval v Ostravě 6 městských mini projektů

foto: MMO

OSTRAVA – Díky projektům FajOVY prostor, do kterých se aktivně zapojuje v Ostravě široká veřejnost, letos v Ostravě vzniklo šest městských realizací ve veřejném prostoru, které zvýší estetiku a uživatelskou přívětivost Ostravy. Za dva a půl milionu korun letos vzniklo v Ostravě například piknikové místo, venkovská zahrada, lidé si pořídili v obytné osadě kompostér, nebo došlo na označení městských stezek.

Šest letos dokončených projektů město vyšlo na dva a půl milionu korun. „Občané mají možnost zapojit se do tvorby veřejného prostoru kolem sebe prostřednictvím programu FajnOVY prostor čtvrtým rokem,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Drobné a velmi originální projekty jsou pak přehlídkou nápaditosti lidí, kterým záleží na prostředí, ve kterém žijí, bydlí a tráví čas. Také jsou ochotni se o své nápady nejen podělit, ale i něco pro ně udělat a nadchnout pro realizaci své okolí.

Díky grantu města vzniklo v posledních měsících třeba piknikové místo s grilem ve Staré Bělé na pravém břehu řeky Odry. V Hrušově si obyvatelé užívají venkovskou zahradu podle historického konceptu. Děti potěšilo nové hřiště ve Svinově. Zdařilá je také instalace originálních lavic k posezení u areálu hospice ve Výškovicích. V Nové Vsi pak hasiči, spolu s rybáři vybavili novým mobiliářem okolí tří rybníků Pod Bedřiškou. Komunita obyvatel Svinova zase může odkládat bio odpad do vysněného kompostéru.

Jedinečný nápad se realizoval také v Hošťálkovicích a Slezské Ostravě, kde obyvatelé opravili několik drobných historických objektů. „Objekty byly ve velmi špatném stavu a postupně chátraly. Cílem projektu bylo probudit je k životu,“ řekla dále náměstkyně Šebestová s tím, že kolem objektů došlo také na revitalizaci krajiny.

Jedná se konkrétně o pekárnu z přelomu 19. a 20. století ve Slezské Ostravě, bunkr Einmann v Michálkovicích a pozorovatelnu civilní obrany v Hošťálkovicích. V některých z nich dokonce vznikla mini expozice. Lidé se k opraveným objektům dostanou po nových originálních značkách a směrovkách.