Nedokážu si představit, že by se viník nenašel, prohlásil Brabec při jednání o Bečvě

Starosta Stržínek s ministrem Brabcem se dnes přišli podívat k inkriminované výusti. Foto: město Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Na radnici ve Valašském Meziříčí se dnes sešel ministr životního prostředí Richard Brabec, se zástupci policie, hasičů, kraje, České inspekce životního prostředí a Povodí Moravy. Spolu s valašskomeziříčským starostou Robertem Stržínkem jednali o katastrofě na Bečvě, vyšetřování havárie a zamezení dalším incidentům.

Od chvíle, kdy kyanid otrávil přes 40 tun ryb, uběhly více než dva měsíce. Viník však doposud nebyl dopaden. „Sám jsem velmi nespokojený s tím, jak dlouho vyšetřování trvá. Na druhou stranu rozumím tomu, že pro pozdější neprůstřelnost důkazů u soudu je potřeba, aby byly co nejlépe podložené a mohly se o ně orgány činné v trestním řízení opřít, a mám v ně v tomto smyslu plnou důvěru. Nedokážu si představit, že by se viník nenašel, padni komu padni. Nesmí tady zůstat pocit, že snad někdo něco zametl pod koberec, protože to mohu jednoznačně vyloučit,“ sdělil na dnešním jednání ministr Brabec.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jako možný zdroj kontaminace policie označila výusť v místní části Juřinka, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. „V případě této výusti jsme spolu s účastníky pátečního jednání řešili vždy s měsíčním rozestupem v říjnu i listopadu únik neznámé látky doprovázený bílou pěnou na hladině. V říjnu vzorky prokázaly zvýšený výskyt niklu, na výsledek těch listopadových zatím čekáme. Naštěstí v těchto případech nedošlo k dalším úhynům ryb. Není však možné, aby se události tohoto typu stále opakovaly,“ neskrýval rozhořčení starosta Robert Stržínek.

Foto: město Valašské Meziříčí

Účastníci jednání se shodli, že je třeba úprava legislativy. „Již jsem zadal přípravu rychlé novely vodního zákona, kde zaprvé zvýšíme maximální sankci ze současných pěti na padesát milionů korun a jasně vymezíme zákonem i navazující vyhláškou kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce,“ přiblížil ministr Brabec.

Vzniknout by měl také jednotný registr výustí vedoucích do hlavních vodních toků. „Informace, které mají úřady k dispozici, jsou nyní roztříštěné. V něm by se sbíhaly také údaje o firmách a látkách, především nebezpečných, se kterými ve svých provozech pracují,“ dodal Richard Brabec.

Starosta Stržínek se pak s ministrem Brabcem a inspektory ze životního prostředí přesunul přímo k inkriminované výusti. „Osobně budu chtít umístit v Bečvě trvalou měřící stanici, která bude pravidelně monitorovat stav a kvalitu vody. Usilovat budu také o zamezení dalšího užívání inkriminované výusti a celého kanálu vedoucího z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Není možné, aby do Bečvy ve Valašském Meziříčí vytékaly odpadní vody ze vzdálenosti cirka 15 kilometrů,“ sdělil starosta Robert Stržínek.