Politici nabízí odměnu za informace vedoucí k dopadení viníka katastrofy na Bečvě

Foto: HZS Olomouckého kraje

VSETÍNSKO – Ani po dvou měsících vyšetřování není jasné, kdo stojí za ekologickou havárií, která zabila přes 40 tun ryb na řece Bečvě. Náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti) spolu s poslancem Petrem Gazdíkem (STAN) proto slíbili stotisícovou odměnu tomu, kdo bude mít informace vedoucí k vyřešení případu. Rozhodli se tak po úterním úniku chemikálie do řeky.

Podle politiků je možné, že se lidé seznámení s příčinami neštěstí bojí promluvit. „Vyšetřování jedné z největších ekologických katastrof už trvá nesmírně dlouho. Zároveň je kolem kauzy celá řada pochybností a nejasných otázek, na které ministr životního prostředí odmítá dát veřejnosti odpovědi. Pak to vzbuzuje oprávněné pocity, že se vše snaží ututlat,“ sdělil dnes poslanec Petr Gazdík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Případného svědka se oba rozhodli motivovat penězi z vlastních odměn. „Chtěla bych vyzvat případného whistleblowera, který má informace o původci tohoto neštěstí, aby se nebál kontaktovat policejní orgán, případně nás kontaktoval osobně nebo na e-mail becvuresimeted@gmail.com. Věřím, že by mu mohl být přidělen rovněž statut utajeného svědka, pokud by k tomu byly splněny podmínky,“ vyzvala Hana Ančincová.

„Nelíbí se mi, že problémy lidí i krajiny na Zlínsku jsou úředníkům v Praze pořád lhostejné, proto musíme my politici z regionu začít konat a pomoci najít Policii ČR viníka, který je za katastrofu na Bečvě zodpovědný. Kdybychom od toho dali ruce pryč, bude se to opakovat i v budoucnu a my si naši krajinu likvidovat nenecháme,“ dodává Petr Gazdík.

Policisté případ už přes dva měsíce vyšetřují jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Případnému pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti. „Bohužel možný trest pro pachatele považuji za výsměch vzhledem k tomu, jakou spoušť neznámá látka zanechala na několika desítkách kilometrů vodního toku. Apeluji na to, aby se v tomto případě důrazně uplatnila legislativa upravující nakládání s chemikáliemi,” zdůraznila Hana Ančincová.

Za dva měsíce do Bečvy vytekly chemikálie hned třikrát

Od katastrofy z 20. září, kdy kyanid otrávil život na řece Bečvě, došlo k dvěma dalším únikům chemikálií. Koncem října se ve vodě prokázalo nadlimitní množství niklu. Ten sice není toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. „Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách přísněji limitována, než v pitné vodě,“ uvedla Česká inspekce životního prostředí ve své zprávě.

Naposledy se bílá pěna na hladině objevila v úterý, zatím ale není jasné, o jakou látku se jednalo. „Inspektoři ČIŽP vyjeli na místo, odebrali vzorky vody a předali je akreditované laboratoři Povodí Moravy v Brně k rozborům. Čekáme na výsledky,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.