Touha pořídit si čistokrevného psa stála muže statisíce. Štěněte se však nedočkal

Ilustrační foto

TŘEBÍČ – Nákup přes internet se může někdy hodně nevyplatit. Své o tom ví muž z Třebíčska, který se rozhodl pořídit si tímto způsobem pejska. Než přišel na to, že se ocitl v rukou podvodníka, uplynulo půl roku. Nyní případ řeší policie.

Vše začalo letos na jaře, kdy muž zareagoval na inzerát na internetu nabízející prodej štěněte Jack Russell teriéra. Podvodník po něm chtěl pouze peníze na dopravu zvířete ze sousední země. Muž uhradil několik tisíc korun, štěněte se však nedočkal. Místo toho přišel požadavek na platbu za veterinární kontrolu. Zájemce opět zaplatil a poté obdržel zprávu, že zvíře nepřežilo převoz. Současně mu byla nabídnuta vysoká finanční kompenzace, ale s dovětkem, že musí uhradit s tím spojené poplatky. Muž opět požadovanou částku zaplatil. „Poté už se zájemce ocitl v kruhu podvodných důvodů pro další a další poplatky a vlastního pocitu, že když už zaplatil tolik peněz, musí s platbami pokračovat.  Postupem času byl na něho ze strany podvodníka vyvíjen i značný tlak a výhrůžky právními následky,“ informovala mluvčí policie Jana Kroutilová.

Vše trvalo až do října, kdy částka, o kterou podvedený zájemce přišel, překročila 200 tisíc korun. Tehdy se muž obrátil na policii. Policisté případ šetří jako trestný čin podvodu, za který hrozí podvodníkovi až pětiletý pobyt za mřížemi.

Internetové nákupy mohou být zrádné

Policisté apelují na občany, aby byli při nákupech na internetu co nejvíce obezřetní. „Je vždy lepší pokusit se informace co nejvíce ověřit. Vyplatí se udělat si vlastní průzkum v recenzích nebo vyzkoušet, zda není na internetu zveřejněna zkušenost někoho jiného s obdobnou nabídkou,“ radí Jana Kroutilová a dodává, že pokud už se někdo do rukou internetového podvodníka dostane, je velmi důležité z tohoto podvodného kruhu co nejdřív vystoupit.