Prožijte příběh vltavínů na interaktivní výstavě

ČESKÝ KRUMLOV – Hrajete si občas s dinosaury? Hlídáte v létě oblohu, jestli spadne hvězda? Vozíte si z dovolené kamínky na památku? Pak vás možná překvapí, že v jižních Čechách se nacházejí jediné drahokamy na světě, které vznikly dopadem meteoritu. A dokonce k nám přiletěly vzduchem! Chcete je vidět?

Před zhruba 14,5 milionem let dopadl velký meteorit na území dnešního Bavorska. Energie uvolněná při dopadu vytvořila kráter o průměru 24 km a hloubce téměř jeden celý kilometr. Písčité sedimenty bohaté křemenem byly v místě impaktu roztaveny a ohromným tlakem vymrštěny do vzdálenosti 250 až 400 kilometrů, směrem k severovýchodu, tedy na území dnešních Čech. Ale co vám budeme povídat. Celým příběhem vltavínů vás nejlépe provede interaktivní výstava, kde navštívíte nejen nejhezčí krátery všech kontinentů, ale sami si budete moci ovládat animaci vzniku kráteru, odkud vltavíny jsou. Chcete si zkusit hodit vlastní meteorit na Zemi a sledovat, co se stane? Žádný problém! Expozice ovšem vypráví i o dalších událostech, které souvisí se srážkami vesmírných těles, o katastrofách v minulosti Země, či o současném nebezpečí pro lidstvo.

Za nejkrásnější sbírkou vltavínů se vydejte do Muzea vltavínů v Českém Krumlově. Prožijete tu nejen celý jejich příběh, ale v podobě šperku si je můžete i odnést domů.