Vánoční trhy v Šumperku nebudou, punč se prodávat bude

ŠUMPERK – Kvůli nejistotě z vývoje epidemiologických opatření, obavě o ohrožení zdraví lidí, ale také z důvodu případných velkých finančních ztrát, pokud by se akce nemohla konat v obvyklém režimu, včera městská rada zrušila akci Vánoční Šumperk 2020. Dobrá zpráva však je, že o vánoční atmosféru lidé nepřijdou. Město dá šanci podnikatelům, kteří budou moci v centru města nabízet vánoční zboží včetně oblíbeného punče.

„Vzhledem k nejisté epidemiologické situaci, kdy není jasné, zda bude možné pořádat vánoční akce a za jakých podmínek, rozhodli jsme se trhy u radnice v letošním roce zrušit,“ informoval starosta ŠumperkuTomáš Spurný. Doplnil, že tímto krokem organizátoři trhů, což je město a dům kultury, ušetří z rozpočtu zhruba půl milionu korun. „Zrušení akce jsme konzultovali také se stánkovými prodejci, kteří se bojí možných ztrát. Museli by již nyní nakoupit zboží a jít do velké nejistoty. Stále totiž není jasné, kdy a jak rychle se bude rozvolňovat, kolik se bude moci na venkovních akcích sejít osob a jaké budou podmínky prodeje. Jejich obavy chápu,“ uvedl starosta.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Dodal, že dalším krokem radních bylo schválení výjimky z vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejném prostranství. Díky tomu budou moci prodejci v centru města nabízet tradiční punče a další nápoje s jediným omezením – nápoje mohou obsahovat maximálně 15 procent alkoholu. „Tímto dává město šanci všem podnikatelům, kteří by si prodejem vánočního zboží mohli alespoň trochu vylepšit svou současnou tíživou ekonomickou situaci,“ doplnil Tomáš Spurný.Výjimka z vyhlášky se vztahuje pouze na centrum města od 29. listopadu do 31. prosince, denně od 9 do 22 hodin. Konečné rozhodnutí je však na vládě a jaké opatření v tomto termínu stanoví. Opatření vlády jsou pro všechny závazná.

Na náměstí Míru od úterý 24. listopadu stojí vánoční strom. Dopraven byl z Klepáčova a do pátku 27. listopadu bude nazdoben a rozsvícen na začátku adventu. Ve stejný čas se rozzáří také výzdoba města, která bude letos doplněna o nové prvky zejména na „Točáku“. Město by rádo vánoční výzdobu posílilo celkově, ale bohužel je vázáno omezenými finančními prostředky. Vánoční výzdoba proto bude rozšiřována postupně s ohledem na možnosti rozpočtu města.

Červeně je ohraničena zóna, pro kterou se vztahuje výjimka z vyhlášky o zákazu pití alkoholu