Nejen domácí pravidla pro Advent bez požáru vydali včera krajští hasiči

Foto: raš

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – „Hezký Advent a hlavně, aby nehořelo“ vzkazují i letos lidem v Moravskoslezském kraji místní hasiči. Ti mají konkrétní zkušenosti se zvýšeným počtem požárů v domácnostech v době Adventu, Vánoc i na přelomu roku. Proto zveřejnili 29. listopadu občanům několik domácích bezpečnostních pravidel pro nadcházející období.

„Problémem bývají často špatně dekorované adventní věnce a nevhodné svíčky. Do vánočních výzdob jsou ideální svíce, které jsou odděleny od zbytku dekorací skleněnou nádobkou,“ řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Dále doplnil, že nadcházející čas je z hlediska bezpečnosti občanů rizikovým obdobím zvýšeného výskytu požárů, které mohou končit zraněním i smrtí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Hasiči varují například před fámami. „Před pěti lety způsobil požár na Opavsku věnec. Jeho majitelům někdo hloupě poradil, že adventní svíčka musí vždy dohořet sama, bez uhašení,“ popisuje případ Kůdela s tím, že rodina večer položila věnec v koupelně do vany a šla spát. Zapomněli ale, že vana není litinová, nýbrž plastová. Následný požár způsobil škodu nejméně za 150 tisíc korun. Tři lidé se tehdy nadýchali zplodin a málem přišli o život.

Při odchodu z místnosti byste měli svíčky automaticky sfoukávat. Pokud není svíčka bezpečně oddělená od hořlavé části adventního věnce, nesmí se vůbec zapalovat. Hasiči dále uvádí, že si lidé vždy mají zkontrolovat, zda jsou svíčky řádně upevněny na nehořlavé podložce tak, aby se nepřevrhly.

Svíčka vždy patří na stabilní ohnivzdornou podložku v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. „K požáru v domácnostech stačí jediná svíčka, stojící v blízkosti bytových textilií, v nábytkových sestavách, nebo dotýkající se jehličnatých větviček,“ řekl dále Kůdela.

Seznam pravidel je následující:

  • Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru dospělých osob ani při dočasném přesunu do jiného pokoje.
  • Svíčky nemají být mezi rozdováděnými dětmi a volně se pohybujícími domácími mazlíčky. Pozor by si měli dávat zvláště majitelé koček, které velmi často shodí svíčky ze stolu, nebo je stáhnou s ubrusem.
  • Před odchodem z domu je nutné všechny hořící svíčky sfouknout. Svíčky nenechávat bez dozoru, ani když si jdete zakouřit na balkon.
  • Betlémské světlo, které se obvykle nezhasíná, by mělo hořet pouze v bezpečném prostředí speciální vázy, či v uzavřené lucerně s kovovým rámem a skleněnými stěnami.

Co dělat v případě požáru:

  • Zachovat chladnou hlavu. Reagovat rychle.
  • Pokud lze hasit vlastními silami, zamezit přístupu vzduchu improvizovanými prostředky, například udusit oheň botou, vlhkými utěrkami, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken. Při hašení vodou dejte pozor na elektrické přístroje.
  • Nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek.
  • Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, ihned volejte hasiče pomocí tísňové linky 150 nebo 112. Ti na místo dorazí za několik minut.