Poutníky ve Štípě uvítá opravené okolí

Foto: město Zlín

ZLÍN – Poutní místo ve Štípě se dočkalo znatelných oprav. Kompletní rekonstrukcí prošla bývalá hospodářská budova u barokního poutního chrámu P. Marie. Zároveň se pro návštěvníky podařilo vybudovat moderní bezbariérové sociální zázemí. Rekonstrukce se dočkalo i další okolí a s opravami hodlá farnost v příštím roce pokračovat.

Chrám ve Štípě je z velké části pěkně opraven, okolí a sociální zázemí pro návštěvníky však zůstalo poněkud zanedbané. „V letošním roce se farnosti podařilo zrekonstruovat a upravit dispozice bývalé hospodářské budovy, a to co každého návštěvníka jistě potěší, i vybudovat zcela nové sociální zázemí, které je navíc šetrné k životnímu prostředí,“ sdělil náměstek primátora pro kulturní oblast Miroslav Adámek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Sociální zázemí odpovídá požadavkům 21. století, má bezbariérový přístup a myslí i na životní prostředí. „Dešťová voda ze střech je jímána do sběrné jímky a bude využívána na závlahu. Na WC je využívaná voda z našich vlastních studní. Většina světel i vodovodní baterie jsou na fotobuňku, aby nedocházelo k plýtvání energiemi,“ popsal štípský farář František Sedláček.

Zachránit se podařilo i historickou zídku u gotického kostelíku. Tu bylo nutné kompletně rozebrat a opět postavit. „Na horní hranu zdi byly osazeny speciální pálené cihly, takzvané klinkerky, které by měly vydržet mnohem více, než klasické pálené cihly. Znečištěný kámen ze severní strany zídky byl očištěn a natřena byla také vstupní brána do areálu,“ přiblížil František Sedláček.

Obnovilo se také dřevěné zábradlí jižní kaple a v těchto dnech pokračují restaurátorské práce na bočním oltáři. Tím ale opravy zdaleka nekončí. V příštím roce má farnost v plánu vybudovat nový přístupový chodník, stavebně zvýraznit bývalé základy původních rozměrů gotického kostelíku a vysadit 11 kusů vzrostlejších stromů.

Poutní místo Štípa u Zlína se pyšní monumentálním barokním chrámem, kde na hlavním oltáři uctívají gotickou sochu Panny Marie s jezulátkem. Každoročně místo navštíví jen v rámci projektu Otevřené brány více než 6 tisíc návštěvníků, k tomu je nutno přičíst i pravidelné návštěvníky bohoslužeb a další poutníky.