Šumperk chystá nové čtvrti pro bydlení, nejblíž k realizaci je Hedva

Ilustrační foto

ŠUMPERK – Tři lokality, kde by během několika let mohly vyrůst nové čtvrti pro bydlení, připravuje v současné době město Šumperk. Rodinné, případně bytové domy by mohly vyrůst v Temenici vedle lokality Skalka, největším novým územím pro bytovou zástavbu je oblast mezi Bratrušovskou ulicí a domovem pro seniory, v přípravě nejvíce pokročila lokalita u supermarketu Lidl na pozemku, kde dříve stával podnik Hedva.

Městu se podařilo získat pozemek, kde dříve stávala hala textilního závodu Hedva v roce 2017 za téměř 34 milionů korun. Rozloha tohoto lukrativního pozemku je zhruba 1,2 hektaru. Na části pozemku mělo původně vyrůst ředitelství Lesů České republiky. Vzhledem ke kůrovcové kalamitě a následným úsporným opatřením od záměru státní podnik ustoupil. Vedení města proto změnilo plány, jak s lokalitou, kterou nazvalo Hedva, naloží. „Šumperk trápí nedostatek nových bytů i ploch k parkování. Proto jsme se rozhodli, že zde vznikne v režii města parkoviště, zbytek plochy bychom rádi nabídli ve veřejné soutěži developerům s tím, že by zde měl vyrůst bytový dům,“ popsal záměr města místostarosta Jakub Jirgl.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Podle územní studie by veřejné parkoviště, jehož majitelem bude město, mělo vzniknout na části pozemku o výměře 6 453 metrů čtvrečních. Druhá část pozemků o rozloze 5920 metrů čtverečních je určena k prodeji za účelem výstavby bytového domu s klidovým vnitroblokem.  Bytový dům je územní studií navržen jako šestipodlažní objekt s jedním podzemním a pěti nadzemními podlažími. Studie počítá se 109 bytovými jednotkami – 39 by jich mělo být jednopokojových, 49 dvoj a 21 třípokojových. „V částečně zahloubeném suterénu je navržena krytá garáž s kapacitou 65 parkovacích stání a v severovýchodním rohu lokality tvůrci studie počítají s parkovištěm pro bytový dům s kapacitou 35 stání,“ popsal studii Jakub Jirgl. „Potenciální zájemci o pozemek, na kterém má vyrůst bytový dům, mohou již nyní získat informace k plánované akci. Případně mohou městu předložit vlastní nápady na využití tohoto území. Vše by ale mělo být v souladu s územním plánem a s již zpracovanou územní studií,“ sdělil místostarosta. Doplnil, že v současné době se zpracovává projekt pro územní rozhodnutí, na stavební úřad bude podán v první čtvrtině příštího roku.

Další nová zástavba by měla vzniknout v areálu pod domovem pro seniory. V současné době je pro tuto budoucí čtvrť s parkem, občanskou vybaveností a parkovištěm zpracovaná územní studie. Nyní město řeší majetkoprávní poměry a projektovou přípravu technické infrastruktury, jako je kanalizace, komunikace či přeložky sítí. Třetí lokalita na výstavbu domů by mohla vzniknou v místní části Temenice při ulici Finské u lokality Skalka. „Je nám jasné, že než se bude v plánovaných nových čtvrtích bydlet, uplyne ještě dlouhá doba. Bohužel příprava lokalit není úplně jednoduchá a vyžádá si několik let. Nicméně si od tohoto kroku slibujeme nejen rozvoj bydlení, ale i udržení stávajících a přísun nových obyvatel našeho města,“ řekl Jakub Jirgl.