V pátrání po osobách v Libereckém kraji figuruje hlavně mládež

LIBERECKÝ KRAJ – Vloni policisté v Libereckém kraji pátrali celkem po 1402 osobách, z nichž bylo 618 dětí. Největší skupinu z nich tvořili útěkáři z výchovných ústavů. Letošní počet hledaných osob v kraji činil prozatím 947, z toho bylo 310 dětí, z nichž 208 uteklo z výchovných zařízení.

Za celý loňský rok vyhlásili policisté v kraji pátrání po 263 dětech ve věku do 15 let a po dalších 355 teenagerech ve věku od 15 do 18 let. Všech 618 dětí se pátračům naštěstí podařilo vypátrat. Mezi pohřešovanými figuruje 434 uprchlých svěřenců výchovných ústavů, kteří je zaměstnávají nejčastěji. K dalším případům patří demonstrativní nebo vážně míněné útěky z domova, útěky dětí, o jejichž umístění do výchovného ústavu se vede řízení, a někdy policisté pátrají i po pobytu osoby mladší 18 let, pokud se se svou rodinou nezdržuje na oficiální adrese.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Závažné jsou ty případy, kdy se z bezpečí domova vzdálí na delší dobu naprosto nezkušené a naivní děti, a nebo když zmizí z dohledu rodičů teenager, který svým kamarádům přes sociální sítě vzkáže, že chce spáchat sebevraždu.

Obrovské nasazení pátračů a IT specialistů si například v loňském roce vyžádalo pátrání po dvou nezletilých dívkách z Liberce, které na sociální síti TiK Tok ohlásily, že mají v plánu se zabít. Liberečtí kriminalisté po získání této informace kontaktovali cestou mezinárodní policejní spolupráce provozovatele sítě Tik Tok, aby od něj získali uživatelská jména dívek. To se nakonec povedlo do několika hodin a pátrači se dostali k profilovým fotografiím dívek a zveřejnili je v médiích. Ještě téhož dne jednu z dívek na internetovém zpravodajském portálu poznali její rodiče, kteří ihned kontaktovali naši linku 158. V té době byly obě dívky naštěstí v pořádku.

Nedávný případ 18leté slečny z Liberce, která na svém facebookovém profilu v jedenáctiminutovém videu zveřejnila svůj úmysl spáchat sebevraždu, měl také šťastný konec. Policie ji vypátrala téhož dne živou.

„Ve zvláštním režimu jsme jako po dítěti v ohrožení pátrali od 29. září do 1. října tohoto roku po třináctileté dívce z Liberce, která utekla z domova. Přitom nám velmi pomohla veřejnost. Lidé z celé republiky na naši žádost o spolupráci při pátrání po ní reagovali velmi aktivně a dívku se nakonec podařilo vypátrat a vrátit v pořádku do rodiny,“ uvedla policejní tisková mluvčí Ivana Baláková.

Od ledna letošního roku do dnešního dne pátrali policisté v celém Libereckém kraji po 130 dětech ve věku do patnácti let a po 180 teenagerech ve věku od 15 do 18 let. Mezi nimi tvoří největší skupinu ti, kteří svévolně opustili výchovný ústav. Je jich 208. „Ti na útěku přespávají u svých známých a kamarádů, ale stává se také, že utíkají z výchovného zařízení domů k vlastním rodičům, kteří je před námi zapírají. Tyto pohřešované děti byly umístěny do náhradní péče rozhodnutím soudu nebo úřadů,“ komentovala mluvčí Baláková.

V loňském roce vyhlásili pátrači v kraji celkem 1402 pátrání po osobách, letos jich je zatím 947. Zástupci vedoucího pracoviště pátrání po osobách a věcech Odboru obecné kriminality Pavlu Dudášovi utkvěla nejvíce v paměti rozsáhlá pátrací akce po tehdy 72letém sportovně založeném seniorovi z Liberce, který 19. října loňského roku zmizel na tři dny beze stopy po vyjížďce na kole po Jizerských horách. Díky své dobré fyzické kondici přežil venku dvě chladné noci, i přesto, že byl zraněný, značně vyčerpaný a neměl u sebe léky, které musí pravidelně užívat. Senior zabloudil v lese, když sešel z turistické stezky a při hledání cesty domů několikrát upadl ve strmém terénu hor. „Když jsme ho 21. října ráno objevili, naše víra ve šťastný konec se naplnila a ten pocit našeho společného vítězství nad přechodnou nepřízní osudu nikdy nezapomenu,“ popsal Pavel Dudáš.

Ilustrační foto: Policie ČR