Jak se stavěly jihočeské rybníky? Zkuste to!

TŘEBOŇ –  Víte, jak vznikaly třeboňské rybníky? Povede se vám do nich přivést vodu? Víte, jak funguje Zlatá stoka a proč budí dojem, že v některých jejích úsecích teče voda opačným směrem? Přijďte si to vyzkoušet do Domu Štěpánka Netolického! 

Jméno Jakuba Krčína zná dnes každý, ale co víte o Štěpánku Netolickém? Byl to totiž právě on, kdo začal utvářet třeboňskou rybniční krajinu a na jehož plány pak slavný rožmberský regent navázal. Během svého života postavil sedm větších a více než čtyřicet menších rybníků. Jeho nejznámějším dílem ovšem zůstává Zlatá stoka, kterou vám představí krátký film. Tato více než 45 kilometrů dlouhá „strúha“, jak se jí původně říkalo, propojuje rybníky třeboňské soustavy a napájí je živou vodou. Je důkazem Štěpánkových mistrovských schopností, neboť její průměrný spád činí přibližně 33 cm na 1 km délky a v některých úsecích je dokonce menší než 10 cm na kilometr, takže se mnohdy může zdát, že voda teče opačným směrem.

Chcete si vyzkoušet i práci s měřičskými nástroji, které se kdysi využívaly při stavbách rybníků? Díky nové interaktivní expozici, která zahrnuje model Zlaté stoky, se proměníte ve vodohospodáře a za pomoci malých stavidel se můžete pokusit přivádět vodu do jednotlivých rybníků. Myslíte, že se vám to povede?