Na Plavskou v Budějovicích se mohou vrátit řidiči. Rekonstrukce skončila dřív

Plavská ulice v Českých Budějovicích (zdroj kraj-jihocesky.cz)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Téměř o měsíc dřív, než bylo plánováno se otevírá pro veškerou dopravu Plavská ulice. Ta byla v úseku mezi Novým Roudným a Jaselskou ulicí od poloviny května uzavřena. Místní obyvatelé už nebudou muset využívat objížďku přes Rožnov a na své si přijdou také cyklisté, protože součástí rekonstrukce byla i výstavba nové cyklostezky.

Důvodem rekonstrukce, za kterou kraj zaplatil téměř 33 milionů korun, byl nevyhovující stav silnice. Původní úsek byl úzký, krajnice se propadaly. Nákladní vozidla nebo autobusy musely při míjení výrazně zpomalit, aby se mohly bezpečně minout. Pohyb chodců či cyklistů byl v úseku mezi Jaselskou ulici a Novým Roudným nebezpečný. Za posledních několik let tady došlo k mnoha nehodám a dvě z nich měly tragické následky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Všichni, kdo tady jezdili ví, že to byla hrůzostrašná komunikace. Tím, že jsme ji zrekonstruovali, se cesta do Roudného stala hlavně bezpečnější. A o to nám všem šlo. Nový úsek bude pro řidiče velkým přínosem,“ řekl krajský radní pro oblast dopravy Antonín Krák.

Celková délka opravovaného úseku je 1 150 metrů. Jeden z úseků byl částečně narovnán a vede místy v nové trase. Silnice ovšem vykazovala významné bezpečnostní závady také v zastavěné části, která nebyla přizpůsobena pro chodce a cyklisty včetně špatných rozhledových poměrů. Z těchto důvodů byly nově postaveny dělící ostrůvky, které mají sloužit jako opatření pro regulaci rychlosti při vjezdu do míst, kde bude snížená rychlost na 50 kilometrů za hodinu.

Muselo také dojít k vykácení stávajících stromů, které vadily v rozhledu a zároveň byly dle dendrologického posudku na pokraji své životnosti, na místo toho bylo vysázeno za cyklostezkou nové stromořadí. Důležitým prvkem stavby bylo také zvýšení zabezpečení přechodu pro chodce.

Plavská ulice v Českých Budějovicích (zdroj kraj-jihocesky.cz)

„Rekonstrukci komunikace za téměř třicet tři milionů zajistil kraj, město hradilo výstavbu osvětlené cyklostezky, chodníků, veřejného osvětlení i zastávek městské hromadné dopravy v ulici V. Nováka, celkem tedy za více než deset milionů korun,“ uvedl primátor Jiří Svoboda.

Původně plánovaný termín ukončení prací byl stanoven na 18. prosince. Dřívější uvedení do provozu se dotýká jak návratu automobilového provozu, tak obnovení linek městské hromadné dopravy a dálkových autobusů. „Rekonstruovaný úsek budou řidiči moci využívat od středy druhého prosince, a to včetně městské hromadné dopravy, která se vrátí do své původní trasy počínaje prvním ranním spojem. Po dobu výstavby byla veškerá doprava svedena na objízdné trasy, a to negativně ovlivnilo hustotu provozu v ulicích Rožnova a na Lidické. Nyní se už dopravní situace výrazně zlepší,“ dodává primátor Jiří Svoboda.

V příštím roce by měla být realizována druhá etapa, v jejímž rámci dojde k rozšíření zbývající části úzkého místa (285 metrů), doplnění nového místa pro přecházení, přestavbě autobusových zastávek a úpravám křižovatek. Úsek silnice, který nebude rozšiřován, bude opraven. Město České Budějovice provede v rámci druhé etapy také obnovu sítí a úpravy stávajících parkovišť a chodníků.