Starostové vyzvali ministra Brabce k rezignaci kvůli Bečvě

Foto: HZS Olomouckého kraje

VSETÍNSKO – Místopředseda klubu STAN Petr Gazdík vyzval ministra životního prostředí Richarda Brabce k rezignaci. Důvodem je postup ministerstva při vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě. K jeho reakci přispělo zjištění, které uveřejnil Deník Referendum.

Podle informací deníku došlo v den úniku jedovaté látky k havárii ve valašskomeziříčské chemičce DEZA. Dosvědčila to výpověď jednoho ze zaměstnanců.  „Více než dva měsíce trvá vyšetřovacím orgánům, než dokážou najít důkazy i viníka, a mezitím mnohem více informací objasní redaktoři internetového portálu. To už není jen ekologická katastrofa, ale selhání institucí demokratického státu,“ okomentoval nová zjištění Petr Gazdík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

DEZA spadá po Agrofert, který patří do svěřeneckých fondů premiéra Andreje Babiše. „Ministerstvo životního prostředí ve věci vyšetřování jedné z největších ekologických katastrof, buď absolutně selhalo, nebo se snaží vše zamést pod koberec. Ať už je skutečnost jakákoliv, ministr Brabec by se měl zachovat jako chlap, vzít na sebe odpovědnost a skončit,“ vyzval Gazdík.

Místopředseda klubu STAN domluvil schůzku s Janem Hamáčkem, na které s ním chce probrat další postup při prošetřování příslušných orgánů v kauze otravy Bečvy. „Je zapotřebí vyslat signál, že tak rozsáhlá likvidace přírodního rázu naší krajiny nezůstane bez postihu. Pokud ministr nepřijme odpovědnost za svou neschopnost najít a potrestat viníky v kauze Bečva, budu usilovat o zřízení  vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, jejíž cíl bude zjistit, kdo je v této kauze zodpovědný za selhání státu jako celku,“ upozornila poslankyně Jana Krutáková (STAN).

Chemikálie unikly už třikrát

Bečva zažila minulý týden už třetí únik chemických látek za poslední dva měsíce. Jako první vytekl do vody jedovatý kyanid, který otrávil na 40 tun ryb. Přibližně o měsíc později došlo k dalšímu úniku neznámé látky, podle inspektorů ze životního prostředí šlo o větší množství niklu. Bílá pěna se na hladině objevila opět minulý týden, tentokrát se mělo jednat o dusitanový dusík.

Viník ani jedné z událostí dopaden nebyl. Policie čeká na znalecké posudky, které by měly určit zdroj kontaminace. K dispozici budou 20. prosince.

Náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti) spolu s poslancem Petrem Gazdíkem již dříve slíbila odměnu 100 tisíc korun případným svědkům, kteří by podali informace vedoucí k objasnění události. „Chtěla bych vyzvat případného whistleblowera, který má informace o původci tohoto neštěstí, aby se nebál kontaktovat policejní orgán, případně nás kontaktoval osobně nebo na e-mail becvuresimeted@gmail.com. Věřím, že by mu mohl být přidělen rovněž statut utajeného svědka, pokud by k tomu byly splněny podmínky,“ vyzvala Hana Ančincová.