Studenti, medici i vojáci pomáhají Fakultní nemocnici s koronavirovou krizí

Zdroj: Fakultní nemocnice Brno

BRNO – Od pátého října je v České republice vyhlášený nouzový stav a české zdravotnictví se tak ocitlo na pokraji kolapsu. Kvůli nedostatku personálu ve Fakultní nemocnici tak na pomoc přišli studenti medicíny, medici i vojáci.

V jednu chvíli bylo téměř 400 zaměstnanců v domácí karanténě a dalších sto čerpalo ošetřovné. To se projevilo na provozu nemocnice. Vláda proto uložila pracovní povinnost studentům vysokých škol. Těch se do služeb přihlásilo téměř tři sta. Medici nemohou zastávat práci lékaře nebo zdravotní sestry, i přesto jsou nemocnici velmi nápomocní. Velkou pomocí jsou studenti vysokých a vyšších odborných škol, kteří absolvovali střední zdravotnickou školu a mohou tak zastat pozici sestry. „Máme velké štěstí na dobrovolníky z řad studentů. Jsou velmi nápomocní sestrám, mnoho činností už zvládají ze školy díky tomu, že měli praxi v nemocnici. Navíc si zlepšují a rozšiřují svoji erudici,“ říká vrchní sestra Zdenka Surá.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Během listopadu také velmi pomohli nemocnici členové Armády České republiky. Z Vyškova a Chrudimi jich bylo Fakultní nemocnici přiděleno 53. Jsou k dispozici na covidových odděleních jako sanitáři, ale i sestřičkám. Velmi užitečný jim je také základní zdravotnický výcvik.