Tradiční jarmark v Jihlavě nebude, stánků se ale návštěvníci nakonec dočkají

Loňské předvánoční oslavy. Foto: Magistrát města Jihlava

JIHLAVA – Na první adventní neděli rozsvítili Jihlavané vánoční stromek, akce ale proběhla bez tradičního kulturního programu. Přestože je letos díky bezpečnostním opatřením vše trochu jinak, nakonec se na náměstí přece jen objeví i stánky.

Současně s vánočním stromem se v neděli 29. listopadu rozsvítilo celé centrum města a dnes večer by se měla poprvé rozzářit i nazdobená radnice. Každým rokem ožívá v období adventu Masarykovo náměstí vánočním jarmarkem, letos ale jeho konání ohrozil koronavirus. Bezpečnostní opatření však v těchto dnech vláda zmírnila, a tak se stánky, i když v menším počtu, na náměstí nakonec objeví.

Kolik jich přesně bude, však musí jihlavští zastupitelé nejdříve projednat. „Zatím to vypadá maximálně na 17 stánků, abychom zaručili povinné čtyřmetrové rozestupy. Jaký sortiment se bude prodávat a zda v něm bude i občerstvení a nápoje, zatím neumíme potvrdit s jistotou. Vše bude muset být v souladu s aktuálními opatřeními a po dohodě s epidemiology,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

K pravé vánoční atmosféře přispěje i soutěž o nejhezčí výzdobu s názvem Vánoční putování, kterou město vyhlásilo v sobotu 28. listopadu a my jsme o ní již informovali. Na pondělí 7. prosince je pak ve vestibulu radnice naplánována výstavka prací žáků základních škol a celou předvánoční náladu podtrhne v pondělí 21. prosince úžasná ledová socha, která se objeví na náměstí u vánočního stromu.