Další rána pro Bečvu. V řece opět hynou ryby, znovu tam unikla neznámá chemikálie

Foto: K úniku mělo opět dojít z výusti v místní části Juřinka. Foto: město Valašské Meziříčí

VSETÍNSKO – V řece Bečvě se dnes ráno opět objevila neznámá látka. Valašskomeziříčská radnice vydala varování před vstupem do řeky a používáním vody z ní. Údajně mělo dojít i k menšímu úhynu ryb.

K úniku podle radnice došlo v místní části Valašského Meziříčí Juřinka z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. „Na místě zasahuje Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, který zde také provedl odběr vzorků. Na základě spolupráce s vodoprávním úřadem při odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí byla o této události informována Policie ČR a správce toku, kterým je Povodí Moravy, s. p.,“ sdělil mluvčí města Jakub Mikuš na webu.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle informací deníku Právo uhynuly ryby hned u Juřinky. Prozatím však mělo jít jen o malé počty.

Za poslední dva měsíce jde už o čtvrtý únik chemikálie do řeky. Největší škody napáchala první událost z 20. září, kdy byl ve vodě identifikován jedovatý kyanid, a uhynulo na 40 tun ryb. O měsíc později inspektoři zjistili nadlimitní množství niklu, bílá pěna se na hladině objevila i minulý týden. Tehdy se mělo jednat o dusitanový dusík.

Viník ani jedné z událostí nebyl doposud dopaden. Kvůli zdlouhavému vyšetřování vyzval včera místopředseda klubu STAN Petr Gazdík ministra životního prostředí Richarda Brabce k rezignaci.