Město Ostrava navýšilo kapacitu lůžek v zařízeních pro lidi bez domova

Foto: MMO

OSTRAVA – Kvůli snižujícím se, zejména nočním, teplotám spustilo Město Ostrava, ve spolupráci s neziskovými organizacemi, zimní program pro lidi bez domova. Ten odstartoval 1. prosince a jeho hlavním cílem je navýšení kapacity v ubytovnách pro lidi bez přístřeší o rovnou padesátku lůžek.

Podle loňského sčítání žije v Ostravě řádově osm stovek lidí bez domova. Polovina z nich bydlí v azylových domech.  Z toho je 168 mužů a 249 žen a dětí. Druhá polovina lidí bez domova se zdržuje na ulici.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Každou zimu zintenzivňujeme terénní sociální práce zaměřené na lidi bez domova. Sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit, kde se tito lidé pohybují, poskytují jim poradenství a odkazují je na organizace, které jim nabízejí nocleh, teplé nápoje, případně i jídlo,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Zájem klientů o tyto sociální služby se v těchto dnech zvyšuje, přesto jsou kapacity zařízení v Ostravě dostačující. „V tuto chvíli mohu garantovat, že každý zájemce může bezpečně přečkat mrazivou noc v teplém prostředí. Nikdo nemusí zůstat na ulici bez pomoci,” dodal ještě Zbyněk Pražák.

Armáda spásy, ve spolupráci s Charitou Ostrava a s podporou města, otevřela i letos Zimní noční centrum. Jeho fungování vyjde letos na 340 tisíc korun. „Za pomocí terénních pracovníků lidem bez domova dodáváme i dezinfekci či roušky pro boj s koronavirem,“ řekl Tomáš Hruška, ředitel ostravské pobočky Armády spásy.

Pomáhat lidem na okraji společnosti je jedním z hlavních poslání také pro Charitu Ostrava. „V zimním období rozšiřujeme kapacitu zařízení o krizovou zimní noclehárnu a též o takzvané volné židle, které nabízíme v našich střediscích po zaplnění všech lůžek, aby měli lidé bez přístřeší šanci přečkat mrazivé noci v teple,“ uvedl ředitel Charity Ostrava Martin Pražák.

Charita Ostrava nabídne od března, zásluhou projektů financovaných z evropských prostředků, pomoc také ve zrekonstruovaném nízkoprahovém denním centru. Od září pak otevře i zrekonstruovaný azylový dům pro maminky s dětmi, ve kterém bude moci přijímat matky s více dětmi, což stávající azylový dům z technických důvodů neumožňuje.