Valašskomeziříčská nemocnice bilancuje. V péči tu měli na 270 covidových pacientů

Zdravotníci odběrového místa Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Foto: archiv Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Počty pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19 pomalu klesají i v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí. S koncem druhé vlny tu začínají bilancovat netradiční „koronavirový rok“. O zkušenostech nemocnice informovala její mluvčí Radka Miloševská.

Ve Valašském Meziříčí od jara letošního roku do konce listopadu hospitalizovali celkem 269 pozitivních pacientů s covidem. „Z tohoto počtu bylo 197 lehkých případů a 72 středních a těžkých případů, které vyžadovaly a vyžadují hospitaci na jednotkách intenzivní péče,“ uvádí hlavní sestra Jana Pelikánová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Za tu dobu prošel personál razantní proměnou. Zdravotníci z různých oddělení se rychle museli přeorientovat na pacienty, se kterými se v rámci jejich diagnózy a zdravotního stavu mnohdy nesetkali. „Během vrcholící druhé vlny pandemie, kdy nám přibývali další a další covid-pozitivní pacienti, jsme měli v jednu chvíli vyčleněno 5 oddělení, z toho 4 lůžková oddělení standardní a 1 jednotku intenzivní péče s navýšeným počtem lůžek,“ říká Jana Pelikánová.

Ačkoliv pacientů s covidem ubývá, lůžka na intenzivní péči jsou stále velmi obsazená a některé dny se blíží maximální kapacitě. Aktuálně je tu 34 hospitalizovaných, z nichž 10 vyžaduje intenzivní péči. „Stále máme vyčleněnu dostatečnou kapacitu lůžek na to, abychom byli i nadále připraveni hospitalizovat covid-pozitivní pacienty. Pevně však věřím, že trend postupného snižování zátěže na náš personál vlivem snižování množství hospitalizací bude i nadále pokračovat,“ uzavírá hlavní sestra.

Během vrcholící druhé vlny do nemocnice nastoupila pětice vojáků. Za výpomoc jim byly vděčné především vyčerpané zdravotní sestry, kterým fyzicky ulevili při péči o pacienty v nejtěžších stavech. Ruku k dílu přiložili především v rámci ošetřovatelské péče a při polohování pacientů. Do pomoci se zapojili také studenti, medici nebo hasiči.