Ve čtvrtek se otevře liberecká zoo. Jaká omezení čekají na návštěvníky?

LIBEREC – Ve čtvrtek 3. prosince se opět otevřou brány liberecké zoo. Ta z důvodu druhé vlny pandemie nemoci Covid-19 zůstala veřejnosti uzavřena téměř dva měsíce. Otevření se ale neobejde úplně bez omezení.

Z bezpečnostních důvodů zůstanou i nadále uzavřeny vnitřní prostory pavilonů a počet návštěvníků v jeden okamžik nepřesáhne hranici 1000 osob. Dočasně zrušeny budou i pravidelná komentovaná krmení zvířat a plánované adventní akce pro veřejnost. Zoo Liberec zároveň prosí návštěvníky, aby se v co nejvyšší možné míře vyhýbali přímému kontaktu s jejími zaměstnanci. Po celou dobu návštěvy bude také nutné mít zakrytá ústa a nos rouškou a dodržovat minimálně dvoumetrové rozestupy.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Dle vládního nařízení je omezen počet návštěvníků zoologických zahrad v jeden čas na 25 % z maximální kapacity areálu zoo a ve vnitřních prostorách může být přítomna maximálně 1 osoba na 15 m² vnitřní plochy. „Ověřili jsme si, že náš areál je bez problémů schopen pojmout až čtyři tisíce lidí, takže aktuální limit návštěvníků vedení zahrady stanovilo na 1000 osob. V tomto období ale do Zoo Liberec běžně chodí maximálně pár stovek návštěvníků za celý den, takže se lidé nemusí obávat, že bychom je z kapacitních důvodů do zahrady nepustili,“ vysvětluje mluvčí zoo Barbara Tesařová.

„Bohužel už ale není v našich silách uhlídat omezený počet osob uvnitř pavilonů, proto zůstanou z bezpečnostních důvodů i nadále dočasně uzavřené. Zrušili jsme také plánované adventní akce a komentovaná krmení, při kterých by mohlo docházet ke srocování osob,“ dodává Tesařová. V provozu ale zůstane Dětské hřiště i bistro Gibon, které bude obsluhovat návštěvníky podle pravidel stanovených pro provozování restaurací.

Povinná jarní i podzimní uzávěra, která trvala celkem 103 dní, přinesla liberecké zahradě především obrovské ekonomické ztráty. V loňském roce dorazilo do zoo od začátku roku do konce listopadu celkem 385 531 osob, letos to bylo o 113 052 méně. Kromě zisku ze vstupného Zoo Liberec tratí i na výnosech z provozu bistra a restaurace, prodeje suvenýrů, pronájmu stánků či parkovného. „Naproti tomu výdaje příliš snižovat nemůžeme. Musíme platit krmivo, energie i mzdy našich zaměstnanců. Pravděpodobný propad vlastních tržeb v porovnání se stejným obdobím loňského roku činí jen za měsíce říjen a listopad přibližně 5,4 milionů Kč, od začátku roku pak celkem 11,5 milionů Kč. Více než třetinu z toho (cca 4,08 milionů Kč) nám ale pomůže pokrýt finanční pomoc, kterou pro letošní rok přislíbil Liberecký kraj a Magistrát města Liberce,“ kvituje ředitel zoo David Nejedlo.

Pokud by libereckou zahradu chtěla podpořit i veřejnost, možností je celá řada. Může tak učinit třeba svou návštěvou, nákupem v e-shopu zoo, finanční podporou vybraného druhu zvířete, nákupem sponzorské lavičky nebo pořízením křišťálového lístku na Stromě biodiverzity stojícím ve vstupní hale do zoo.

Foto: Zoo Liberec