Kelčský Javorník – ojedinělá rozhledna, která vám nabídne pohled na valašskou krajinu

Kelčský Javorník rozhledna, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský

Hostýnské vrchy, půvabná krajina s rozlehlými lesy, kvetoucími loukami a roztroušenými valašskými chalupami. Nejvyšší horou je Kelčský Javorník (865 m) se stejnojmennou krásnou rozhlednou. Přístupná je po celý rok, ale právě když podzim obleče stromy do zářivých barev, čeká vás dechberoucí vyhlídka na celé Hostýnské vrchy s kouzelnou barevnou scenérií.

Autem k vyhlídkové věži nedojedete. Je potřeba vyrazit pěšky nebo jet na horském kole či v zimě na běžkách. Výchozími body jsou okolní obce: Bystřice pod Hostýnem, Chvalčov, Loukov, Podhradní Lhota, Rajnochovice a také sedlo a rekreační zóna Tesák, ležící na silnici z Bystřice p. Hostýnem do Vsetína. Na výstup a návrat si naplánujte minimálně 5 hodin času. Ale rozhodně to nebude čas ztracený, kromě elegantní rozhledny vás čeká krásná příroda Hostýnských vrchů.

Co připomíná ocelovou krásku?

Elegantní konstrukce rozhledny Kelčský Javorník je ze zinkované oceli a ušlechtilého modřínového dřeva. Skládá se z centrálního ocelového sloupu s vřetenovým schodištěm a dvanácti ohýbaných modřínových lamel, které tvoří obvod rozhledny. Půdorys rozhledny tak připomíná hodinový ciferník a dvanáct rovnoměrně rozmístěných vyhlídkových plošin připomíná sluneční hodiny.

Kelčský Javorník, Valašsko, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský

Rozhledna má výšku 35 metrů a na vyhlídkovou plošinu se dostanete po zdolání 156 schodů. Odpočinout si můžete po obvodu schodiště na plošinkách, které zároveň umožňují i případné míjení vystupujících a sestupujících návštěvníků, ale také nabízejí dílčí pohledy do okolní krajiny. A je na co se dívat. Na severu Oderské vrchy, při dobré viditelnosti Jeseníky, severovýchodním směrem lze spatřit průmyslové Ostravsko, na jihovýchodě masiv Moravskoslezských Beskyd. Jižní směr vám nabídne pohled na Vizovické vrchy a na horizontu pak na Bílé Karpaty. A na západě je to pohoří Chřiby a také Drahanská vrchovina.
Celkový pohled umocňují také města a obce rozprostřené v této krásné valašské krajině.

Výhled na rozhlednu Maruška z Kelčského Javorníku, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský

Turistické informace

Vstup na rozhlednu je volný, celoroční s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Výjezd k rozhledně osobním automobilem není možný.
Cesta na vrchol Kelčského Javorníku z Tesáku je po žluté a zelené turistické značce. Z obce Rajnochovice vede zelená turistická značka a z obce Chvalčov žlutá a zelená turistická značka.
Turistickou známku rozhledny No. 2252 zakoupíte  na Obecním úřadě Chvalčov, Rajnochovice, Loukov, Rusava, Osíčko a v městském informačním centru v Bystřici pod Hostýnem.

Místo

Kraj: Zlínský kraj
Okres: Kroměříž
Město/obec: Rajnochovice

Kontakt

Rozhledna Kelčský Javorník
768 71 Rajnochovice
telefon: +420 573 390 227
e-mail:
mikroregion@podhostynsko.cz
www.podhostynsko.cz

Městské informační centrum Bystřice pod Hostýnem
www.bystriceph.cz

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
www.vychodni-morava.cz

Výhled z Kelčského Javorníku – Tlustá hora, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský
Výhled z Kelčského Javorníku, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský