Situace je naprosto šílená, říká starosta Stržínek k událostem na Bečvě

Zleva: Náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro oblast životního prostředí Hana Ančincová (Piráti), ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO). Foto: město Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Již čtvrtý únik chemikálie zasadil včera ránu těžce zkoušené řece Bečvě. Látka do vody vytekla z výustě pod juřinským mostem, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov. Situaci přijel do Valašského Meziříčí řešit ministr životního prostředí Richard Brabec se zástupci kraje i Českého rybářského svazu.

Vzorky z Bečvy včera odebrali hasiči, inspektoři z ČIŽP i zástupci vodoprávního úřadu Valašského Meziříčí a byly zaslány do různých laboratoří. Výsledky zatím nejsou známy. „Situace je naprosto šílená. Není možné, aby se tyto události neustále opakovaly. Intenzivně hledáme cestu, jak jim zabránit,“ reagoval na událost starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Od 20. září do řeky unikly chemikálie třikrát, konkrétně kyanidy, nikl a dusitany. „První případ otravy Bečvy kyanidem vyšetřuje nadále Policie České republiky, která již dříve oznámila, že do 20. prosince by měla mít k případu hotovy znalecké posudky. V souvislosti s otravou Bečvy kyanidy také Česká inspekce životního prostředí do dnešního dne provedla 30 šetření a zahájila 15 kontrol v různých firmách, včetně těch v areálu Tesla Rožnov a včetně společnosti DEZA,“ sdělil ministr Richard Brabec (ANO).

V souvislosti s druhým a třetím případem již vede správní řízení úřad v Rožnově pod Radhoštěm, a to se dvěma firmami z areálu Tesly Rožnov. Sám provozovatel výusti potvrdil, že původcem úniků jsou firmy z tohoto areálu.

Starosta Stržínek ubezpečil, že policie detailně prošetřuje všechny potenciální znečišťovatele bez výjimky. „V pátek 27. listopadu nás její zástupci ujistili, že žádnou z těchto společností z vyšetřování nevyloučili. Nyní je třeba, aby odbor životního prostředí krajského úřadu Zlínského kraje využil všechny zákonné možnosti k zamezení dalším únikům z výusti bývalé Tesly Rožnov,“ prohlásil starosta.

„Za krajský úřad mohu veřejnost ubezpečit, že uděláme vše, by se tyto úniky nebezpečných látek neopakovaly. Náš odbor životního prostředí provede v nejbližších dnech kontroly ve vybraných společnostech,“ dodala náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro oblast životního prostředí Hana Ančincová (Piráti).

Na ministerstvu se připravuje změna zákona

Ministerstvo životního prostředí zahájilo práce na novele vodního zákona. V rámci něj by se měly zvýšit maximální sankce ze současných pěti na padesát milionů korun a jasně se vymezí kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce nebo i kraje. Havárie na Bečvě totiž poukázala na nedostatky v legislativě, která jasně nestanovuje způsob řízení prací při katastrofě podobného rozsahu.

Chystá se také vznik nového registru výustí vedoucích do hlavních vodních toků, protože informace, které mají nyní úřady k dispozici, jsou roztříštěné. Součástí by měly být i údaje o firmách a látkách, především nebezpečných, se kterými se v provozech pracuje.

Konkrétně na Bečvu chce ministerstvo umístit přístroj pro dlouhodobý monitoring kvality vod. Pomoci se dostane také rybářům při znovuzarybnění řeky.

Bečva není a nebyla mrtvou řekou

Během posledního úniku se u výusti našly čtyři uhynulé ryby, nezdá se ale, že by s ním nějak souvisely. „Dle stádia jejich rozkladu mohlo k úhynu dojít odhadem před třemi dny. Voda, která z kanálu vytékala, se nejvíc podobala běžné splaškové, ale obsah látek ukáží rozbory,“ přiblížil Rostislav Trybuček z Českého rybářského svazu.

Podle něj Bečva rozhodně není a nebyla mrtvou řekou. „Již zaznamenáváme výskyt různých věkových kategorií a druhů ryb. Určitě dochází k migracím a obsazování vytrávených teritorií z lokalit nezasažených, vyšších. To se jistě prokáže ichtyologickými průzkumy, které probíhají a budou probíhat i v roce 2021,“ potvrdil Trybuček.

„Do konce roku bude na Bečvě až po soutok s Moravou platit úplný zákaz rybolovu. Od 1. ledna 2021 do odvolání pak režim Chyť a pusť. Zároveň chceme ve spolupráci s akreditovanými laboratořemi provést rozbory rybí svaloviny na přítomnost těžkých kovů, mezi jinými i niklu, které se mohou v mase ukládat postupně celé roky,“ uzavírá Rostislav Trybuček.