Život seniorovi zachránila všímavá sousedka

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

PRAHA – Sousedka muže kontaktovala několikrát přes dveře, ale pak se už neozýval. Zalarmovala proto strážníky a ti muže nalezli ležícího na podlaze. Nebýt všímavé sousedky, kdoví, jak by to se seniorem dopadlo.

Starost o svého souseda měla žena z pražských Řep, proto se obrátila na strážníky,“ uvedla dnes mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Žena s jednasedmdesátiletým seniorem komunikoval přes dveře v poledne a pak ještě ve dvě hodiny odpoledne. Měla však podezření, že muži není dobře a tak ho kontaktovala ještě jednou. To už se neozval a ani telefon nebral. Přes dveře žena slyšela, jak mobil vyzvání.

Strážníci zvonili a bouchali na dveře, ale bez reakce. V desátém patře domu se v oknech souseda nesvítilo,“ dodala mluvčí. Strážníci se dostali na balkón muže po dohodě se sousedy, posvítili baterkou do potemnělého bytu a spatřili muže ležícího na zemi. Kolem bylo několik povalených židlí. V jednu chvíli muž pohnul nohou a slabě zavolal o pomoc.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Hlídka se musela rychle rozhodnout, jak se dostane do bytu k seniorovi. Vzhledem k tomu, že okna byla nově vyměněná, vstoupili do bytu skrze staré vchodové dveře. „Stařeček byl velmi sporadicky oblečen a vydával už jen nesrozumitelné zvuky,“ upřesnila Seifertová. Strážníci proto seniorovi poskytli neodkladnou první pomoc a přivolali na místo záchranáře. Ti rozhodli o převozu pacienta do nemocnice.

Starostlivá sousedka mu ještě sbalila potřebné věci a společně s kamarádem seniora strážníci zabezpečili byt. Městská policie doporučuje osaměle bydlícím seniorům, aby náhradní klíče od bytu ponechali u svých příbuzných, známých nebo i sousedů. Výrazně tak usnadní vstup do bytu v případě nenadálé situace, kdy jde o minuty.