Kraj začíná s antigenním testováním, první na řadě jsou učitelé

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Všechny čtyři krajské nemocnice začínají s prvním prosincovým pátkem s antigenním testováním na onemocnění covid-19. V prvních dvou týdnech se budou testovat pouze učitelé, od 18. prosince může na odběrová místa přijít i širší veřejnost.

Ve Zlínském kraji se antigenní testování týká přibližně 11 tisíc pedagogů. „Přesný počet zájemců ještě prověřuje Odbor školství krajského úřadu,“ řekla náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jak uvedl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel zlínské nemocnice, vše potřebné je k zahájení testování připraveno. „Zásoby testů jsme v dostatečném množství nakoupili a vyčlenili jsme v každé nemocnici kapacity právě pro tento typ testování. Zájemci z řad učitelů se tedy mohou začít objednávat,“ informoval předseda.

V příštích čtrnácti dnech se pedagogičtí pracovníci před antigenním testem budou prokazovat potvrzením školy. „Nejdéle do třiceti minut se pak přímo na odběrovém místě dozví výsledek testu. V případě negativity vydáme potvrzení, bude-li test pozitivní, budou jednotlivé nemocnice postupovat dle algoritmů ministerstva zdravotnictví a v souladu se svými nastavenými postupy,“ doplnil Radomír Maráček.

Na testy už nebude možné přijít bez objednání

V Uherskohradišťské nemocnici počítají s antigenním testováním učitelů v sobotu, v neděli a v úterý vždy v době od 11.30 do 15.30 na stávajícím odběrovém místě. Ve Vsetínské nemocnici umístili antigenní odběrové centrum do 2. poschodí pavilonu K a testovat tam budou vždy v úterý a ve středu od 11.00 do 15.00 a v pátek od 7.30 do 11.30. V Kroměřížské nemocnici nabídnou pedagogům časy od pondělí do pátku od 12.00 do 15.00 na testovacím místě v zadním traktu budovy F. Ve zlínské nemocnici se antigenní testy budou provádět v úterý, ve středu a ve čtvrtek od 13.00 do 17.00 v odběrovém stanu. Další informace včetně odkazů na rezervační systém pro objednání k antigenním testům lze nalézt na webových stránkách jmenovaných nemocnic.

Lidé směřující do nemocnic na odběry vzorků pro PCR testy na covid-19 se dosud nemuseli předem objednávat pouze v Kroměřížské nemocnici na obou tamních odběrových místech a ve zlínské nemocnici nebylo objednání nutné pro návštěvu odběrového stanu. Na všech dalších odběrových místech bylo objednání předem nezbytné. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně teď zavádí v souvislosti se spuštěním antigenního testování nově objednávkový systém na všechny typy testů, tedy i na stávající odběry pro laboratorní PCR testování. Od pátku 4. prosince 2020 začíná platit rezervační systém, který je dostupný na webových stánkách nemocnice. Od 18. prosince si zde budou moci rezervovat termín pro testování i zájemci z řad veřejnosti.