Manželka, policisté, hasiči, záchranáři: Za pomoci AED zachránili život manželovi

zdroj: ZZS JMK

BLANSKO -O víkendu vyslalo operační středisko záchranářů lékařskou posádku k muži středního věku na Blanensko, u nějž došlo k zástavě oběhu. Muž náhle zkolaboval a manželka zavolala na linku 155.

Manželka zahájila resuscitaci podle rad operátorky. Kromě lékařské posádky vyslal dispečink na místo policejní hlídku a také dobrovolné hasiče z Letovic. Šlo o každou vteřinu. Policisté byli na místě první, převzali masáž srdce a použili také automatizovaný externí defibrilátor, tzv. AED. Následně přijeli hasiči, kteří resuscitaci rozšířili o kyslíkovou terapii a dále spolupracovali s policií. AED doporučil výboj hned třikrát. „Před podáním toho třetího dorazila na místo naše posádka. Pokračovali jsme v masáži srdce a podali léky, zaintubovali jsme pacienta a napojili na řízenou ventilaci. Po pár minutách se nám podařilo obnovit oběh, srdce začalo znovu bít. Je to zásluha všech zúčastněných. Vytvořili dokonalý záchranný řetězec a děkuji jim za perfektní spolupráci,“ vysvětlil lékař Jan Mičín, který pečoval o pacienta. Sanitka pak muže převezla na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde pacientovi poskytli poresuscitační péči. Na fotografii vidíte zástupce všech týmů, které se na záchraně muže podílely, i manželku pacienta paní Ditu. Stála na samém začátku záchranného procesu, zahájila laickou resuscitaci a byla velmi statečná. Svému muži přivolala pomoc a vše dobře dopadlo. „Manželovi je lépe, už se zotavuje, čekají ho sice ještě další zákroky, ale snad už bude dobře. Chtěla bych moc a moc poděkovat všem, záchranářům, policistům i hasičů. Jsem neskutečně vděčná za manželův život,“ poděkovala paní Dita.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.