Ostravští záchranáři: Topná sezona přináší nárůst otrav oxidem uhelnatým

foto: www.oxiduhelnaty.cz

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Moravskoslezští záchranáři vyjížděli v noci ze středy na čtvrtek k složitému případu otravy oxidem uhelnatým na Novojičínsku. Riziko intoxikací tímto plynem, dle slov záchranářů, s nástupem každé topné sezóny, v domácnostech vzrůstá několikanásobně.

„Na operačním středisku jsme 3. prosince ve dvě hodiny ráno přijali hlášení o obtížích několika osob v rodinném domě na Novojičínsku,“ řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Intoxikaci tří obyvatel domu tam podle Humpla způsobil buď plynový kotel, nebo krb, které byly v domě používány.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Týmy zdravotnické záchranné služby na místě ošetřili dospívající dívku, školou povinné děvčátko a ženu středního věku. Všechny tři jevily známky otravy plynem, s typickými příznaky – bolestí hlavy, nevolností, zvracením.

“Jedna z postižených měla krátce i poruchou vědomí. V době zásahu záchranářů ale už byla při vědomí,“ řekl dále Humpl s tím, že všechny tři ženy byly následně transportovány na urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava.

Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, takže je prakticky nemožné ho lidskými smysly včas zjistit. Vzniká při hoření a v nevětrané místnosti dokáže rychle způsobit bezvědomí s možnosti trvalého poškození zdraví, či smrti. I malé množství oxidu uhelnatého v místnosti stačí k tomu, aby došlo k těžké otravě.

Účinně varovat před přítomností plynu a nebezpečím intoxikace dokáží speciální pokojové senzory a čidla, která lze zakoupit ve specializovaných obchodech.