Psychika dostává zabrat

Podle odborníků je v době všeobecných omezení důležitý pohyb a pobyt v přírodě na slunečním svitu. Foto | Juraj Aláč

Současná koronavirová omezení se neblaze podepisují také na duševním zdraví lidí. Nespavost, úzkostné stavy a deprese pociťuje stále více Čechů, kteří však kvůli obavám z nákazy nevyhledávají odbornou pomoc a svoje problémy řeší vlastními silami.

Málo slunečního svitu, omezené vycházení a sociální kontakt, příval negativních a stresujících informací ze sdělovacích prostředků vyvolávají úzkostné a depresivní stavy i u jinak psychicky odolných jedinců. Odborníci očekávají, že stejně jako po jarních koronavirových omezeních se už brzy začnou plnit jejich ordinace.

„Zvyšuje se poptávka po službách v psychiatricko-psychologických ambulancích a na krizových linkách, zatím ne v lůžkových zařízeních. Ale očekáváme nárůst počtu pacientů, kteří vyhledají lékařskou pomoc pozdě, a to vidím jako rizikové,“ uvedl ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý. Lidé se podle odborníků obávají nákazy ve zdravotnickém zařízení a nechtějí být spojovaní s psychiatrií. „Kromě psychiatra je možné se obracet i na psychologické poradny, ale protože bývají dlouhé objednací doby, někdy pomůže i praktický lékař. Ten dokáže pacienta nasměřovat nebo předepsat základní léky,“ dodává ředitelka Psychiatrické léčebny Šternberk Hana Kučerová.

Jednoduché rady neexistují, prevence však ano

Už na jaře zaznamenali specialisté až dvojnásobné množství lidí, kteří trpěli úzkostmi a depresemi, jejich potíže ale dokázala absorbovat síť psychiatrických ambulancí. Teď lékaři počítají s dalším přívalem pacientů. „Člověk, který ty stavy zažívá, pozná, že to není v pořádku. Pokud příznaky nemoci trvají déle než dva týdny po většinu dnů, je to jasný signál, že je třeba vyhledat konzultaci,“ nabádá k opatrnosti Hollý. Jasnými příznaky psychických poruch jsou nespavost, kdy se člověk budí neobvykle brzy, nechutenství, nebo naopak přejídání se, pocity úzkosti a poklesy nálady, kdy člověka nic netěší. Když už se člověk dostane za hranici, kdy se jedná o nemoc – klinickou depresi nebo úzkostné stavy, žádné rady nefungují a pomohou jedině léky nebo terapie. „Důležitou prevencí je udržet si pravidelnost v denním rytmu a pohyb v aerobním pásmu – stačí chůze do zadýchání se po dobu alespoň čtyřicet minut. Blahodárně působí na člověka sluneční svit, takže určitě zařadit pohyb na čerstvém vzduchu během dne,“ dodává Martin Hollý. „Zásadní je najít si aktivitu, která člověka baví, nezůstat sedět a zlobit se na celý svět. Je potřeba udržovat kontakty, které jsou možné, chodit na procházky nebo zatelefonovat rodině,“ doplňuje Hana Kučerová. Odborníci varují před zvýšenou konzumací alkoholu, který sice dokáže krátkodobě ulevit od psychických problémů, ale rozhodně nepomáhá.

Telefonní informační a krizové linky a online pomoc v ČR

Linky zřízené speciálně ke koronaviru

 • CENTRÁLNÍ INFORMAČNÍ LINKA KE KORONAVIRU (Ministerstvo zdravotnictví): 1221
  (v pracovních dnech 8.00-19.00, o víkendu 9.00-16.30) *
 • LINKA KOLEGIÁLNÍ PODPORY pro pracovníky ve zdravotnictví: 607 400 591, 720 219 618
 • SOCIÁLNÍ KLINIKA – PSYCHOLOGICKÁ POMOC PRO POMÁHAJÍCÍ PROFESE (lékaři, zdravotníci, sociální pracovníci, učitelé, hygienici, hasiči a policisté atp.), tel.: 733 644 268, online:  https://www.socialniklinika.cz

Linky pro seniory – celostátní působnost a Praha

 • Senior telefon (Život 90): 800 157 157 (nonstop), ZDARMA
 • Linka seniorů (Elpida): 800 200 007 (denně 8-20), ZDARMA
 • Linka pro seniory (Seniorem s radostí): 792 308 798 (nonstop)
 • Zelená linka (Anděl Strážný): 800 603 030 (nonstop), ZDARMA
 • Linka pomoci seniorům a potřebným (Magistrát hl.m. Prahy): 800 160 166 (nonstop) – pouze PRAHA, ZDARMA (po dobu epidemie)

  Tyto linky aktuálně zajišťují koordinaci praktické pomoci seniorům (donáška léků, nákupů, venčení psů), zprostředkování psychopomoci (telefon či online) seniorům po celé ČR a koordinaci dobrovolníků pro pomoc seniorů.

Národní krizové linky (bezplatné) – celostátní působnost

 • Linka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí): 116 111 (nonstop), ZDARMA
  pomoc pro děti, mládež a studující do 26 let
 • Linka pro rodinu a školu (Cesta z krize): 116 000 (nonstop), ZDARMA
  pomoc dospělým ohledně dětí (pro rodiče, příbuzné, učitele, vychovatele)
 • Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA
  krizová pomoc pro dospělé
 • Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí): 116 006 (nonstop), ZDARMA
  pomoc pro oběti a pozůstalé
 • Národní linka pro odvykání: 800 350 000 (všední dny10-18:00), ZDARMA
  pomoc pro lidi se závislostí na alkoholu, drogách, gambling apod.; https://chciodvykat.cz/poradte@chciodvykat.cz
  (Od 17. 3. 2020 do odvolání odpovídá i na otázky týkající se COVID-19.)