Víme, kdy z nového nádraží v Šumperku vyjede první autobus

ŠUMPERK – Výstavba moderního autobusového nádraží v Šumperku jde do finále. Do konce roku proběhnou poslední dokončovací práce a testy. Provoz autobusového nádraží se vrátí na původní místo téměř přesně po roce provozu na náhradním stanovišti. První autobus z nového nádraží vyjede v pondělí 18. ledna 2021.

V rámci projektu rekonstrukce autobusového nádraží byla postavena nová výpravní budova, jejíž přízemí je určeno pro veřejnost. Cestující zde budou moci využívat čekárnu, informační kancelář i sociální zázemí. Vnitřní prostory jsou klimatizované a pokryté wifi signálem. Ve zbytku budovy bude zázemí pro řidiče a správu nádraží. Výhodou při stavbě bylo použití modulárního systému CUBESPACE. Instalace tohoto systému je možná v jakémkoli ročním období a samotná hrubá stavba celé budovy trvala pouze dva dny. Přístřešky autobusových zastávek mají zelené střechy s extenzivní výsadbou. Porost vysoký přibližně 60 centimetrů, tedy intenzivní typ zelené střechy, je na zastávce městské hromadné dopravy s logem města.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Nyní probíhají dokončovací práce, instalace a testování informačních, kamerových a bezpečnostních systémů a příprava koordinace logistiky na nástupištích. Na začátku příštího týdne bude do připravené konstrukce umístěna socha Merkura, ochránce cestujících. „Udělali jsem maximum pro pohodlí a komfort cestujících. Celý prostor nádraží bude bezbariérový, do projektu byly přidány smart funkcionality, posílena byla významně také zeleň. Cestující budou mít k dispozici wi-fi připojení, které bude součástí bezplatné městské sítě wi-fi hotspotů, mobiliář doplní chytré lavičky, nástupiště osvětlují chytré lampy, které reagují na pohyb. Chybět nebude ani sofistikovaný informační systém pro cestující, “ vyjmenoval místostarosta města Jakub Jirgl.

Rozsáhlou rekonstrukcí prošel také prostor u vlakového nádraží. Vzniklo zde nové veřejné parkoviště pro osobní automobily, cyklověž pro 118 kol a odstavná plocha pro autobusy. Nový povrch získala i Jesenická ulice, která revitalizovanou oblast protíná. Investory výstavby přestupního terminálu je město Šumperk ve spolupráci se společností ČSAD Ostrava. Původní autobusové nádraží v Šumperku bylo postaveno v roce 1973. Příprava současné rekonstrukce začala v roce 2014. Samotná realizace byla zahájena v květnu 2019. V polovině ledna letošního roku byl přemístěn provoz nádraží na Jeremenkovu a Fialovu ulici, dopravní režim musel být změněn i v okolí náhradních nástupišť.