Zatoč v Porubě klikou a báseň je Tvoje!

Foto: Fajnova Poruba

OSTRAVA – Pro potěšení obyvatel, nejen z Ostravy-Poruby, byl instalován před porubskou městskou knihovnu první stroj na básně ve městě. Právě točení klikou je pro porubský poeziomat unikem. Přístroje recitující kolemjdoucím básně bývají totiž obvykle na elektřinu. V Porubě ale musíte točit a báseň si prostě zasloužit. V celé České republice najdete poeziomat na kliku pouze v Ostravě.

Zatočíte kličkou, až se stroj rozbliká, můžete si poslechnout dílko podle libosti. Vybírat si můžete ze sedmnácti básní a tří písní. Pět z nich je určeno dětem, ty jsou označené obrázkem. Několik nahrávek namluvili přímo autoři básní, u ostatních si vychutnáte známé hlasy ostravských herců. U zhudebněného básnického díla je na poeziomatu symbol noty.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Při přípravě obsahu poeziomatu jsem přemýšlela hlavě nad tím, aby zde byla kvalitně reprezentována regionální literatura. Na Ostravsku máme básnířky a básníky tří žijících generací,” řekla vedoucí porubských knihoven Irena Šťastná, která je jednou z realizátorek nápadu v Ostravě.

Mezi vybranými autory je jeden nežijící. Jedná se o Jaroslava Žilu, který zemřel před třemi lety. „Byl natolik výraznou osobností ostravské literární scény, že bych ráda poeziomat věnovala právě jemu,“ vysvětlila dále Irena Šťastná. Dalšími autory, které si v poeziomatu poslechnete, jsou například Renata Putzlacher, Marek Pražák, nebo Petr Hruška.

Autorem poeziomatů je Ondřej Kobza, který tímto nápadem uchvátil celý svět. Pouliční stojany recitující bázně najdete dnes i v New Yorku, Paříži, nebo Bruselu.