Zazimované chalupy lákají zloděje

Policisté kontrolují rekreační objekty a v případě zjištění jejich nedostatečného zajištění upozorní majitele. Foto: archiv PČR

Nadcházející zima je obdobím, kdy si majitelé chat a chalup zabezpečují svoje rekreační objekty. Přes zimu jsou většinou opuštěné a policisté proto varují, že pachatelé, kteří se na vykrádání objektů zaměřují, jsou čím dál více vynalézaví. Proto je třeba svůj majetek dobře chránit. „Pachatelé obcházejí lokality a zjišťují si, jak majitelé svoji usedlost zabezpečili, zda ji v zimním období navštěvují. V tomto období dochází k nárůstu počtu trestných činů vloupání a policisté se proto v rámci projektu „Bezpečná lokalita“ zaměří na namátkové kontroly lokalit s rekreačními objekty,“ uvedla mluvčí krajského ředitelství PČR Olomouckého kraje.

Při namátkových kontrolách policisté zkontrolují nepoškození objektu a někde zanechají lísteček s datem, popřípadě zjištěnou závadou. Všichni chataři mají možnost si svůj objekt zaregistrovat na příslušném obvodním oddělení Policie ČR, kde získají samolepku, že jejich chata je pod dohledem policie. Policisté tím tak získají i přímý kontakt na majitele a v případě zjištění narušení objektu ho mohou snadno kontaktovat.

Majitelům rekreačních objektů policie doporučuje, aby v nich přes zimu nenechávali žádné cenné věci. Chatu je dobré zabezpečit nejen mechanicky, ale i elektronicky. Riziko snížíte, když budete chalupu nepravidelně navštěvovat, a tím vzbuzovat dojem, že se v ní někdo nachází. Na Olomoucku loni od ledna do října evidovala policie 47 vloupání do rekreačních objektů, z toho bylo 21 případů objasněno, celková škoda přesáhla 722 tisíc korun. Letos za stejné období zaznamenali policisté 40 případů, 20 bylo objasněno a škoda činí 447 696 korun.

 

Rady policie k možnému zabezpečení rekreačních objektů:

Zabezpečte si rekreační objekt certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky, pro vyšší standard využijte elektronickou ochranu.

Věnujte pozornost stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy).

Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru.

Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.

Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí.

Poznamenejte si výrobní čísla věcí uložených v objektu.

Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu!

Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustále kontroly.

Při podezření z vykradení zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně policii.

Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie.

Udržujte dobré vztahy se sousedy, často je to výhodnější než sebedražší zabezpečení.

Nebuďte neteční- dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám.