Jihočeský kraj má v systému PES skóre 61. V úterý zde přibylo 261 nových případů

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Během úterý zaznamenali hygienici na jihu Čech 261 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkem 482 nemocných se uzdravilo, sedm osob zemřelo. Počet vyléčených se zvýšil na 29 732 a aktuálně pozitivních snížil o 228 na 2858 osob. Pod toto číslo se počet aktuálně nemocných v Jihočeském kraji dostal naposled 11. října. Od března zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 507 úmrtí.

Od pondělí 7. do úterý 8. prosince přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 692 suspektních vzorků a 106 vzorků od samoplátců. Z výsledků provedených testů potvrdili hygienici k úterní 18. hodině 261 nových pozitivních případů. K nemocným přibylo 145 žen a 116 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Táborsku (77), Strakonicku (46) a Písecku (41).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V sedmi desítkách případů byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině, v pětadvaceti případech v zaměstnání a v sedmi ve škole. Nově onemocnělo osmadvacet zdravotníků a dvanáct klientů či pracovníků sociálních služeb. U ostatních případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,” uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Českobudějovicko je okresem s druhým nejnižším skóre v republice v systému PES

„Orientační index protiepidemického systému PES měl pro úterý v našem kraji skóre šedesát jedna, to bylo po Praze nejméně ze všech krajů. Okres České Budějovice se s indexem rizika čtyřicet osm stal okresem s druhým nejnižším skóre v České republice po Třebíči s indexem čtyřicet šest,“ sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Z pohledu tohoto multifaktorového ukazatele vidíme i velké rozdíly mezi jednotlivými okresy. „Velmi dobré skóre v úterý měly okresy Český Krumlov a Písek, ale Strakonicko mělo rizikový index osmdesát čtyři, to bylo naopak nejvíce ze všech českých a moravských okresů, a vysoko bylo i Prachaticko s indexem sedmdesát osm. To neznamená, že je tu situace vážná co do počtu nových případů a zjednodušeného reprodukčního čísla R, ale přidávají se v kombinaci i další sledované faktory, především průměrná pozitivita testů v posledních sedmi dnech či počet pozitivních seniorů,” upřesnila Kvetoslava Kotrbová.

Život se vrací i do jihočeských škol. Děti i v nejnižších ročnících základních škol nyní nosí roušky. Od začátku školního roku se onemocnění Covid-19 v různé míře dotklo 356 školských zařízení, to je 43 procent všech škol v kraji. „K dnešnímu dni řešíme situaci ve čtyřiceti šesti školách, především v třiadvaceti mateřských, dvaadvaceti základních a v jedné střední škole. Je pozitivní, že jsme po obnovení provozu zatím nemuseli kvůli rozvoji infekce uzavírat žádnou základní školu, v tuto chvíli je uzavřeno v kraji šest mateřských škol,” doplnila ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Marie Nosková.

Ze stávajících 2 858 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 628 na Táborsku, 609 na Českobudějovicku, 445 na Jindřichohradecku, 387 na Strakonicku, 377 na Písecku, 217 na Českokrumlovsku a 195 na Prachaticku. 507 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo.