Prohlédněte si dominantu vinařského města jižní Moravy

Kostel sv. Mikuláše zvenku
Přijeďte se podívat na dominantu města Znojma na vlastní oči. Foto: Jindřich Bartoš

Město Znojmo je již řadu let proslavené díky Hudebnímu festivalu Znojmo a Znojemskému historickému vinobraní. Do tohoto města se však vyplatí vyrazit i mimo konání těchto kulturních akcí. Pyšní se totiž krásným historickým centrem, kde můžete prozkoumat mnoho zajímavých památek. Dominantou historického jádra je zaručeně kostel sv. Mikuláše, který určitě stojí za návštěvu.

Za nejstarší zmínku o kostele jsou považovány denáry ražené ve Znojmě za knížete Lutolda kolem roku 1103, na kterých je vyražena silueta kostela. Kostel byl původně románský a je zasvěcený patronu kupců a hojnosti. Jednalo se o kupecký dvůr na skalnatém ostrohu, který leží naproti Znojemskému hradu. V roce 1335 zasáhly město velké požáry a kostel byl téměř zničen. Proto se roku 1338 začalo s výstavbou a renovací. V dnešní podobě je budova postavena v raně gotickém slohu, dělí se na tři hlavní lodě a má rozměry 60×22 m. Chrám byl tak významný, že v něm v roce 1437 bylo veřejně vystaveno tělo císaře Zikmunda Lucemburského. Dnes je kostel chráněn jako kulturní památka České republiky.

V kostele se prolínají vlivy gotiky i baroka, jelikož byl v době baroka upravován. Trojlodí a presbytář jsou zakryty síťovou žebrovou klenbou, která je ovlivněna činností Petra Parléře. Pokud se rozhodnete prohlédnout si kostel i zevnitř, můžete se těšit na několik cenných památek. Na stěnách presbytáře se dochovaly zbytky gotických fresek s pašijovými náměty. V kněžišti si můžete prohlédnout sochu bičovaného Krista, reliéf Oplakávání nebo pastoforium – vše v gotickém slohu. Velkou zajímavostí kostela je zejména barokní kazatelna ve tvaru zeměkoule a novogotické varhany na kúru. Věž kostela byla dostavena až v letech 1845-1850.

Interiér kostela sv. Mikuláše
V kostele můžete obdivovat klenbu ovlivněnou činností Petra Parléře. Foto: Martin Vavřík

Do Znojma je dobrá vlaková i autobusová dostupnost. Obě nádraží jsou hned vedle sebe, pěšky vám cesta zabere přibližně 15 minut, jelikož je dlouhá asi 1 km. Ke kostelu se dostanete ulicí Velká Mikulášská, která vede z Masarykova náměstí. Můžete ale také nasednout na MHD a jet asi 3 minuty ze zastávky Železniční stanice do zastávky Nám. Komenského.
Chrám sv. Mikuláše je k prohlídce otevřený každý den od 9 do 19 hod. Z nádvoří před kostelem je krásný výhled na řeku Dyje, znojemskou přehradu, rotundu sv. Kateřiny a část Znojemského hradu.

 

Přibližná časová náročnost: 1 hodina

Místo:

Kraj: Jihomoravský
Okres: Znojmo
Obec: Znojmo

Kontakt:

Římskokatolická farnost u kostela sv. Mikuláše
Mikulášské náměstí 62/13
669 02 Znojmo
tel: 515 224 694
Web: http://www.farnostznojmo.cz