Rozbory z posledního úniku chemikálie do Bečvy potvrdily zvýšené množství fosforu

Foto: město Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Objev neznámé gelovité látky spolu s několika kusy uhynulých ryb vzbudil ve středu 2. prosince již čtvrtý poplach na Bečvě. Rozbory potvrdily v řece zvýšené množství fosforu. O výsledcích dnes informovala valašskomeziříčská radnice a Inspekce životního prostředí.

K poslednímu úniku mělo dojít v místní části Valašského Meziříčí Juřinka z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. „Rozbory odebraných vzorků vody vyhotovené akreditovanou laboratoři ukázaly na nadlimitní výskyt celkového fosforu. S ohledem na předchozí události, které šetří Česká inspekce životního prostředí, jsme jí postoupili také výsledky a šetření události z 2. prosince. Vzhledem k tomu nebudeme analýzu ani hodnoty vzorků více komentovat,“ uvedl Petr Křístek, vedoucí odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Minulou středu odebrali vzorky na řece i inspektoři z oblastních inspektorátů ČIŽP z Brna a Olomouce. „Výsledky rozborů vypouštěných odpadních vod, které v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince odebrali ve středu 2. prosince inspektoři ČIŽP, splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Povolené ukazatele nebyly překročeny,“ oznámila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Vyšetřování pokračuje, policie čeká na znalecké posudky

Bečva zažila od 20. září už čtvrtý únik chemikálie do řeky. První a nejzávažnější z událostí vedla úhynu 40 tun ryb. Přibližně o měsíc později došlo k dalšímu úniku neznámé látky, podle inspektorů ze životního prostředí šlo o větší množství niklu. Bílá pěna se na hladině objevila i koncem listopadu, tentokrát se mělo jednat o dusitanový dusík.

Viník ani jedné z událostí dopaden nebyl. Policie čeká na znalecké posudky, které by měly určit zdroj kontaminace. K dispozici budou 20. prosince.