I na Vysočině hrozí zvířatům otrávené návnady. Poslední obětí je samice orla mořského

Otrávená orlice nalezená na Žďársku. Jedním ze znaků otravy jsou pařáty v křeči. Foto: Tomáš Kněžíček

KRAJ VYSOČINA – Zaměstnanci Záchranné stanice Pavlov mají letos již několikátou zkušenost s otravou ptáků. Skutečné počty otrav jsou však mnohem vyšší, a tak je třeba, aby lidé všechny podezřelé nálezy hlásili.

Zatím poslední nalezenou obětí je samice orla mořského. Našla ji v polovině listopadu žena, která v lese nedaleko rybníka Piknůsek u Moravce na Žďársku hledala zatoulaného psa. Výsledky pitvy a laboratorních rozborů prokázaly, že samice uhynula na otravu karbofuranem.

Jako jeden z nejjedovatějších pesticidů má karbofuran letos na svědomí i další otravy, a jen výjimečně se šťastným koncem. „K nám do stanice se na konci září dostalo otrávené káně lesní, které někdo našel u necelé tři kilometry vzdáleného rybníka Kuchyň u Pikárce na Žďársku. Naštěstí se podařilo káně zachránit, což byl téměř zázrak, protože ve více než devadesáti procentech případů se takto otrávené zvíře zachránit nepodaří,“ uvedl ředitel stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.

K čemu sloužil karbofuran?

Tento pesticid se používal v zemědělství k likvidaci hmyzích škůdců. Nyní je však již od roku 2008 v celé Evropské unii zakázán. Bohužel jej dodnes hodně využívají traviči zvířat. V přírodě kladou otrávené návnady, díky kterým často uhynou i vzácná a chráněná zvířata. Otrava bývá tak rychlá, že zvíře často uhyne přímo u návnady.

Z celkových případů otravy je podle odborníků těch objevených jen asi deset procent. „Mám na starosti celou republiku a do této chvíle jsme letos řešili 25 případů,“ uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká. V loňském roce přitom ornitologové evidovali rekordních 102 otrávených zvířat. „Pokud podobný případ objevíte, nebo najdete i mrtvá zvířata, u kterých máte podezření na otravu, budeme rádi, když k nám na stanici zavoláte a my už šetření možné otravy zajistíme,“ doplnil Zbyšek Karafiát.