Muž z Břeclavska naletěl podvodníkovi na inernetu, přišel o 20 tisíc korun

ilustrační foto

BŘECLAV – Na neohlášený vánoční dárek se zbytečně těšil devětačtyřicetiletý muž z Břeclavska. Do jeho emailové schránky mu totiž přišlo oznámení o nezaplacení poplatku a zadržení přepravovaného balíku.

Muž bez rozmyšlení elektronicky poslal požadovanou padesátikorunu z připojeného odkazu, i když si žádnou zásilku neobjednal. Zatím neznámý pachatel získal kompletní údaje k jeho účtu podvodným odkazem, který se tvářil jako platební terminál jeho banky. Obratem pak zaplatil nákup v polském internetovém obchodu za skoro 20 tisíc korun. „Neopatrný muž se balíku nedočkal,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dále Malášek přidal preventivní rady, jak se na internetu pohybovat: Phishingové útoky působí v dnešní době již velmi důvěryhodně. Útočníci se často maskují za e-maily z banky, od někoho známého na sociálních sítích, pošty apod. Neklikejte na neověřené odkazy, nestahujte podezřelé přílohy, neodpovídejte na podezřelé e-maily, vždy zkontrolujte adresu odesílatele (většina podvodníků má odlišnou e-mailovou adresu než společnost, z níž má údajně býti). Pozor na stránky internetových obchodníků, které Vás přímo přesměrují na internetové bankovnictví. Banky to takto rozhodně nastavené nemají, přihlašování do internetového bankovnictví probíhá přes klasické stránky a standartní cestou. Kontrolujte i elektronické podpisy (ikonka s pečetí), pokud Vám přijde upozornění, že nastal problém s tímto podpisem, jedná se o falešnou zprávu. Nepřeposílejte žádné SMS zprávy z bank třetí osobě. Žádná banka po svých klientech nevyžaduje jejich osobní údaje pro přihlášení do internetového bankovnictví přes e-mail, SMS zprávu ani přes sociální sítě. Kvalitní antivirový program pravidelně aktualizovaný je samozřejmostí.