Mzda v Plzeňském kraji mírně vzrostla

Ilustrační fotografie

PLZEŇSKÝ KRAJ – Ve třetím čtvrtletí letošního roku mzdy v kraji mírně vzrostly a Plzeňský kraj se může zároveň pochlubit třetí nejvyšší průměrnou mzdou přepočtenou na osoby plně zaměstnané mezi jednotlivými kraji České republiky.

Ta činila 34 558 Kč. Lépe jsou na tom jen kraje Hl. město Praha (43 035 Kč) a Středočeský (35 652 Kč). Nejnižší průměrná mzda byla zjištěna v Karlovarském kraji, a to 31 448 Kč, což je o 3 954 Kč méně, než je republikový průměr (35 402 Kč). Je ovšem třeba zdůraznit, že průměrná mzda v ČR je ovlivněna především výší mzdy v kraji Hl. město Praha a výše průměrné mzdy v ČR tak nedosahuje kromě Středočeského již žádný jiný kraj.

Pokud zohledníme inflaci, průměrné mzdy v regionu vzrostly i reálně. Ve všech krajích průměrná mzda nominálně vzrostla. „ V Plzeňském kraji vzrostla nominální mzda oproti stejnému období předchozího roku o 1 542 Kč, tj. o 4,7 %, reálně se pak zvýšila o 1,4 %,“ uvádí Tereza Mildorfová z Krajské správy ČSÚ v Plzni.

Naopak počet zaměstnanců se oproti stejnému období předchozího roku v kraji snížil o 3,1 % na 206,7 tisíc. K nárůstu počtu zaměstnanců nedošlo v žádném kraji ČR. „Nejvýraznější pokles tohoto počtu byl zaznamenán v Karlovarském kraji (o 6,3 %). V celé České republice se evidenční počet zaměstnanců přepočtený na plně zaměstnané snížil o 125,0 tisíc zaměstnanců, tj. o 3,1 %,“ dodává Tereza Mildorfová.