Pietní místo obětí střelby ve fakultní nemocnici bylo dnes odhaleno

Foto zdroj: www.ostrava.cz (Jiří Zerzoň)

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ –  Před Fakultní nemocnicí Ostrava byl dnes odhalen památník tragické události z 10. prosince roku 2019. Tehdy v nemocnici zemřelo na následky útoku střelce sedm lidí, další dva byli vážně zraněni.

Aktu odhalení pietního místa se dnes zúčastnili primátor města Ostravy Tomáš Macura, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Památník rovněž požehnal pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze, monseigneur Martin David.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Finální podoba pietního místa vzešla z výtvarné soutěže, kterou organizovalo město Ostrava prostřednictvím městského ateliéru MAPPA. Iniciovalo ji společně s fakultní nemocnicí. Odborná porota vybírala ze šesti návrhů. „Vytvořit dílo, které bude důstojně a citlivě připomínat tak hrůznou událost nebylo jednoduché,“ řekl primátor města Tomáš Macura.

Autorem vítězného návrhu je ostravský sochař Lukáš Dvorský, který se od roku 2006 až do roku 2015 vzdělával v oboru kovářství a sochařství. Pro vytvoření skulptury památníku použil 600 kilogramů bronzu. Pak ho obložil kostkami ze švédské žuly. Sám autor se dnes také zúčastnil oficiálního odhalení díla.

„K této práci jsem přistupoval s hlubokou úctou k pozůstalým, obětem a k celé události. Vše jsem vyjádřil jazykem sobě vlastním, a tím je tvar,“ svěřil se autor Lukáš Dvorský s tím, že je s konečným technickým zpracováním svého návrhu spokojený.

Jako projev uctění památky loňské tragédie se dnes ponoří do úplné tmy dominanty města Ostravy. Zhasnutá zůstane radnice na Prokešově náměstí, most Miloše Sýkory i Bolt Tower.

Fotografie pod článkem: FNO