Jihlavští bezdomovci se teď osprchují bez problémů. Na Havaji stojí vyhřívaný kontejner

Nový kontejner stojí vedle noclehárny na Žižkově ulici. Foto: Magistrát města Jihlava

JIHLAVA – Nové hygienické zařízení pro bezdomovce dnes instaloval jeřáb v sousedství noclehárny na Žižkově ulici v Jihlavě. Kapacita noclehárny byla již nedostačující, a tak zde budou mít lidé další možnost, aby se umyli, osprchovali nebo si zašli na záchod.

V noclehárně, kde je k dispozici jen jeden záchod a jedna sprcha, nocuje od začátku prosince denně sedm až deset lidí. “Maximální kapacita je 12 lůžek, ale v mrazech přichází ještě víc lidí a naše hygienická kapacita byla nedostatečná,” uvedl ředitel Střediska křesťanské pomoci David Chlupáček. Středisko navíc letos nabízí na zahradě i čekárnu a ohřívárnu. “Jde o stan s podlážkou a lavicemi, kde si mohou lidé bez domova sednout, ohřát se a odpočinout si. V nejbližších dnech rozbalíme také iglú, která jsme měli poprvé k dispozici v loňské zimě,” dodal David Chlupáček.

Zateplený, elektricky vyhřívaný kontejner nabídne lidem bez domova pisoár, tři umyvadla, dvě sprchy a dva záchody. K využití bude připraven od pondělka 14. prosince, kdy jej připojí k připraveným rozvodům sítí a kanalizace.

Kontejner stál město 285 tisíc korun, což vyšlo výhodněji než jeho pronájem. Na místě by měl sloužit nejméně dva roky, než se postaví nová noclehárna v Čajkovského ulici. Pak najde jiné využití, například jako zázemí pro sportovce u některého z hřišť.