Českolipskou železnici bude obsluhovat nový dopravce s kvalitnějšími vozy. Kdy se jich cestující dočkají?

LIBERECKÝ KRAJ – Radní Libereckého kraje rozhodli o tom, že na regionálních tratích Českolipska, konkrétně na linkách L4 a L2, bude železniční dopravu provozovat společnost Die Länderbahn CZ. Nízkopodlažní vozy Siemens Desiro by tak měly již v prosinci 2021 začít obsluhovat linku L4. O rok později se objeví i na druhé lince L2.

Liberecký kraj pro Českolipskou železnici vybral jako dopravce společnost Die Länderbahn CZ. Na regionální vlakové lince L4 Mladá Boleslav město – Česká Lípa – Rumburk budou od prosince 2021 jezdit vozy Siemens Desiro, známé z provozu mezi Libercem a Drážďany. Na lince L2 Liberec – Česká Lípa – Děčín se cestující dočkají o rok později. Důvodem ke změně dopravce je i nespokojenost se službami Českých drah, které tímto přijdou o další výkony v regionální dopravě. ČD pro přepravu slibovaly vozidla moderní nízkopodlažní konstrukce s dobrou dynamikou jízdy, často je ale nahrazují vysokopodlažními motorovými vozy 843.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Ve všech vlacích již platí krajské integrované jízdenky IDOL. Celostátní systém jednotného tarifu spustilo Ministerstvo dopravy do rutinního provozu 13. prosince 2020 a má platit u všech dopravců poskytující služby v železniční osobní dopravě. Liberecký kraj také všechny své dopravce vyzval ke vzájemnému uznávání jízdenek dle vlastních tarifů. Společnosti ARRIVA vlaky a Die Länderbahn CZ již potvrdily, že budou o vzájemném uznávání jízdenek jednat,“ uvedl hejtman Martin Půta. Reakci Českých drah kraj podle mluvčího Filipa Trdly dosud nezná.

Liberecký kraj se stará o provoz regionálních vlakových linek. „Rychlíkové spoje spadají pod správu Ministerstva dopravy, proto u nich Liberecký kraj kvalitu vozidel ani tarifní nabídky nedokáže ovlivnit. Navíc stát s krajem výběr dopravců bohužel nekonzultuje,“ dodal náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Foto: railcolornews.com a Idol