Pardubický most Zeleňák je opět přístupný pro pěší i cyklisty

PARDUBICE – Po zhruba dvouměsíčních opravách mohou pěší a cyklisté opět využívat jeden z mostů na Červeňáku, takzvaný Zeleňák. Ten nyní zdobí mostovka z nových prken a zčásti ošetřeny byly také ocelové konstrukce. Veškeré práce, které pro město zajišťovaly Služby města Pardubic, přitom vyšly na zhruba 7,3 milionu korun.

Zeleňák, v některých pramenech označovaný jako Kohnův most, je již pár dnů přístupný pěším a cyklistům. Na území Červeňáku nadále pokračují práce spojené s revitalizací této plochy, kterou dříve využívala armáda. Od června letošního roku zde probíhají seče, pracuje se zde s křovinořezem a využita zde byla také síla buldozeru, který se minulý týden pustil do obnovy mokřadu. Ochránci přírody se tímto způsobem snaží zvýšit druhovou pestrost neboli biodiverzitu území a vytvořit zde takové podmínky, díky kterým se na Červeňák opět vrátí různé druhy živočichů, včetně opylovačů, vážek, žab či dalších obojživelníků.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

O dalších změnách v areálu rozhodne územní studie, na které město spolupracuje s Iniciativou Přírodní park Červeňák a která by měla jasně stanovit, jaké bude využití této lokality či jaké úpravy budou v území provedeny.

O převodu bývalého vojenského cvičiště Červeňák z majetku Ministerstva obrany do majetku města rozhodlo zastupitelstvo v únoru 2019. Součástí převodu majetku bylo i získání mostu v této lokalitě, jenž leží 300 metrů po proudu Chrudimky od mostu Červeňák, který město získalo do vlastnictví již dříve. Zeleňák je přirozenou spojnicí do areálu Pod Vinicí.

„Ihned po získání druhého mostu jsme nechali posoudit technický stav obou mostů a bylo rozhodnuto, že pro překonání Chrudimky v této lokalitě je vhodnější zahájit práce na rekonstrukci Zeleňáku. Co mě mrzí, je, že v současnosti není kompletně dokončen nátěr mostní konstrukce, kde zbývá ošetřit její vrchní část. Důvody jsou dva, jednak není vhodné období na tuto práci, a hlavně nám na nátěr nezbyly v rozpočtu finanční prostředky. Rekonstrukce mostu však zcela zajišťuje funkčnost a na otryskání a následný nátěr si budeme muset počkat,“ informoval náměstek pro dopravu Petr Kvaš.

Foto: Statutární město Pardubice