Soutěž na návrh památníku veteránů v Ostravě má vítěze

Foto: MMO

OSTRAVA – Vítězkou výtvarně-architektonické soutěže na památník válečných veteránů se stala sochařka Pavla Sceránková. Soutěž Město Ostrava vyhlásilo letos v březnu, poté následovala dvě kola soutěže. Výsledný návrh poroty minulý týden schválili ostravští radní.

Jednání s výtvarnicí o dalších krocích zahájí vedení města nejdříve v lednu 2021. Předběžný termín, kdy by památník měl stát, je konec října 2021. Vše by se mělo stihnout s ohledem na den veteránů, který připadá na 11. listopad. Právě tehdy chce město památník slavnostně odhalit.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Vítězný návrh Pavly Sceránkové nejlépe naplnil zadání soutěže. Je realistický, obsažný a vizuálně lehký. Působí dynamicky a nadčasově,“ řekla k vítěznému návrhu magistrátní náměstkyně Zuzana Bajgarová, která byla členkou poroty. Tvar pohybujících se kruhů by podle ní  mohl mít nejsilnější účinek zejména po setmění, kdy se v okruží rozsvítí text.

Sochařka Pavla Sceránková je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze. Studovala také na výtvarných univerzitách v Maďarsku, Německu, Kanadě a Skotsku. Sochařské objekty vytváří s minimalistickou čistotou a citlivým vztahem k danému místu.

Do soutěže se přihlásilo sedmnáct autorů. Do druhého kola soutěže postoupili čtyři. Porota hodnotila návrhy z hlediska komplexní, ideově i výtvarně-architektonické kvality, a také umístění v parku Čs. letců v Moravské Ostravě, který je významným krajinným prvkem. Porotu s odborníky, zástupci města i Moravskoslezského kraje vedl umělec a pedagog Petr Dub.