DSZO mění smluvní přepravní podmínky. Jízda načerno se může prodražit

Ilustrační foto: archiv DSZO

ZLÍNSKO – Cestující vozy Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice čekají změny. Smluvní přepravní podmínky se totiž přizpůsobí novelizované vyhlášce Ministerstva dopravy. Ceny jízdného se nemění, připlatí si ale černí pasažéři.

Podmínky se budou upravovat od 1. ledna příštího roku. Změn ale není mnoho. „Za stejných podmínek, jako jsme dosud přepravovali jízdní kola, budeme přepravovat rovněž elektrokola. Podobně jako lyže nebo snowboard si bude moci cestující přepravit ve vozidle MHD jako spoluzavazadlo též skateboard,“ uvádí některé novinky vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Změny nastanou i pro cestující s omezenou schopností pohybu s průkazem ZTP nebo ZTP/P. Ti si budou moct vzít do vozidla MHD s vědomím řidiče kromě běžného invalidního vozíku také elektrickou tříkolku nebo čtyřkolku, ale jen do hmotnosti 300 kilogramů a do rozměrů 1 300 x 750 milimetrů. Osobám s omezenou schopností pohybu a orientace se doporučuje, aby nastupovaly předními dveřmi a řidiče na svá omezení upozornily. Při čekání na trolejbus či autobus na zastávce na znamení už cestující nemusí na řidiče mávat nebo zvedat ruku, ale musí stát na takovém místě, aby jej řidič přijíždějící k zastávce včas uviděl.

Ceny se nemění, prodraží se ale cesta bez jízdenky

Místo pojmu jízdenka se bude nově používat pojem jízdní doklad. Ceny se nemění, přísnější postihy ale mohou čekat cestující bez platného jízdního dokladu. „Připlatit si budou muset černí pasažéři, pokud neuhradí sníženou přirážku 500 korun na místě revizorovi. Jízda načerno nyní bude stát při zaplacení do 10 dnů 1 000 korun, později 1 500 korun,“ dodává Nosálek. Pouze děti do 15 let budou mít přirážku za jízdu načerno sníženou po dobu 10 dnů na 500 korun, později ale zaplatí také 1 500 korun jako ostatní. Na snížení přirážky nebudou mít nárok lidé, kteří verbálně nebo fyzicky napadnou revizora, případně se budou snažit jízdní doklad padělat.

Výslovně se stanoví, že čas potřebný k neprodlenému označení jízdního dokladu po nástupu do vozidla nezahrnuje dobu, kterou cestující potřebuje k tomu, aby zaujal místo k sezení, manipuloval se zavazadly, telefonoval, nebo vykonával jinou činnost, která nesouvisí s neprodleným označením jízdního dokladu. Za zapomenutou časovou jízdenku, kterou cestující dodá do 10 dnů v sídle DSZO, zaplatí přirážku 100 korun.