KORONAVIRUS: Počínaje zítřkem startuje napříč ČR dobrovolné testování na covid-19. Co obnáší?

Zdroj: Konstantin 'KVentz' Ventslavovich/Creative Commons

Česko – Zatímco o provedení antigenních testů na zjištění nákazy novým typem koronaviru mezi učiteli příliš velký zájem nebyl, ve zbytku populace je situace jiná. I když tedy mělo plošné, dobrovolné a bezplatné testování odstartovat až v pátek, právě kvůli projevenému velkému zájmu veřejnosti bude projekt spuštěn již zítra. Jak bude testování probíhat a co je třeba předem udělat?

Již zítra se mohou ti, kdo o to mají zájem, nechat otestovat na nemoc covid-19. Oproti PCR testům ty antigenní slibují rychlý výsledek cca do 20 minut a je možné podstoupit je až do poloviny ledna. Seznam všech odběrových míst je uveden na webu ministerstva zdravotnictví – na něm jen stačí vybrat konkrétní kraj, zvolené zdravotnické zařízení a také čas. Právě předrezervace termínu je tedy základní podmínkou pro podstoupení testu. To ale neplatí pro testování probíhající v ordinacích praktických lékařů (kde testování neprobíhá plošně, někteří praktičtí lékaři si ale na tuto činnost vyhradili určitý čas ordinační doby) – u nich je ovšem nutné objednat se telefonicky.

Průběh testování

Na samotný test si každý s sebou musí přinést jak doklad totožnosti (občanský průkaz), tak i kartičku pojišťovny. Samotný průběh testování zahrnuje odebrání vzorku z nosohltanu, což je stejné jako u testů PCR, ovšem výsledek je k dispozici mnohem dřív, v řádech desítek minut.

Pokud má testovaný objektivní příznaky koronaviru a antigenní test vyjde pozitivně, již není třeba další PCR testování a jednoduše začíná desetidenní izolace a také epidemiologické šetření. Všichni, kdo byli s diagnostikovaným v rizikovém kontaktu, tak musí do karantény. Ti, co nemají příznaky, ale jejich antigenní test je i přesto pozitivní, musí na konfirmační PCR testování. Je třeba mít také na mysli, že provedený test detekuje, jestli je člověk v danou chvíli infekční a může šířit virus dál. Pokud je ale v těle viru málo, test to neukáže.

Testovací kapacity

Podle ministra zdravotnictví Blatného je aktuální testovací kapacita našeho zdravotnického systému cca 60 000 antigenních testů denně, celkem by tedy až do poloviny ledna mohlo být otestováno kolem jednoho a tři čtvrtě milionu lidí.

Otestovat se každý může nechat i vícekrát, minimálně však s odstupem pěti dní. Testovat se naopak nemusí ti, kdo již nemoc v posledních třech měsících prodělali. Zatím se na antigenní testy přihlásilo 30 000 lidí, obsazené jsou především termíny před svátky, o tom, jaký zájem je u praktických lékařů, souhrnné informace neexistují. Zejména některá testovací místa již kvůli velkému zájmu navyšují své kapacity – např. pražská nemocnice Motol nebo nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Pokud tedy o antigenním testování uvažujete a chtěli byste jej stihnout ještě před Vánoci, je nyní nejvyšší čas se na zvolené odběrové místo objednat. S ohledem na možné šíření koronaviru v rodinách během svátků je podle lékařů antigenní testování vhodným způsobem, jak riziku předcházet.