Začíná antigenní testování, volné termíny bleskově mizí

Foto: Kroměřížská nemocnice

ZLÍNSKÝ KRAJ – Celostátní antigenní testování veřejnosti teprve startuje a většina termínů do konce roku už začíná být zabraná. Krajské nemocnice podle svých možností přidávají další, stále jim ale chybí kolem 400 zdravotníků. Pomoci by mohli praktičtí doktoři.

Antigenní testy mohou zájemci absolvovat zdarma vždy jednou za pět dní, a to od 16. prosince až do 15. ledna. Náklady jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. „Na testování veřejnosti jsme připraveni, přestože jsme přípravy museli zvládnout o dva dny rychleji, než bylo původně stanoveno.  Zájem veřejnosti je ale skutečně obrovský, snažili jsme se tedy podle možností každé nemocnice maximálně rozšířit kapacity našich odběrových míst,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ve čtyřech krajských nemocnicích teď budou antigenní testy provádět spolu s PCR vyšetřením, které funguje 12 hodin denně 7 dní v týdnu. Mezitím ale počty hospitalizovaných pacientů rostou, znovu se budou vytvářet covidová oddělení a v provozu přitom stále chybí přes 400 zdravotníků. „Pokud tak máme v krátké době otestovat v kraji opravdu tisíce lidí, určitě bude nezbytné, aby se do této činnosti zapojili i praktičtí lékaři nebo ambulantní specialisté. Jsme dokonce připraveni jim pomoci zajistit potřebné testy. Když i oni zapojí své ambulance, bude to výrazná pomoc,“ zdůraznil Radomír Maráček.

Praktické lékaře oslovil v těchto dnech hejtman Radim Holiš s prosbou o pomoc při provádění antigenních testů.

Na antigenní testy jen bez příznaků

Lidé s příznaky onemocnění SARS-CoV-2, mezi které patří kašel, bolest svalů, kloubů, zimnice, průjem, zvracení, zvýšená tělesná teplota nebo ztráta čichu či chuti, by se na antigenní testy neměli hlásit a měli by kontaktovat svého praktického lékaře. U lidí bez příznaků, kterým antigenní test vyjde pozitivně, by následně měli podstoupit ještě PCR test. Negativní výsledek antigenního testu znamená, že v době odběru není testovaná osoba infekční, stále je ale podle odborníků nutné dodržovat stávající protiepidemická pravidla, jako je nošení roušky, dodržování rozestupů a mytí či dezinfekce rukou.

Zájemci o antigenní test si musí zarezervovat datum a čas na konkrétní odběrové místo. S sebou si přinesou pouze doklad totožnosti a průkaz pojištěnce.

Testování by mělo pomoct zamezit šíření koronaviru především v době vánočních návštěv. „Všichni se chceme vrátit k běžnému životu a dobrovolné testování široké veřejnosti antigenními testy je dalším krokem k postupnému zlepšení epidemické situace. Testování pomůže včas odhalit infekční choroby a omezí šíření nemoci Covid-19 v populaci. Lidé pak můžou využít testování ještě před Vánocemi, než navštíví své rodiče a blízké,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Kde se objednat?

Krajská nemocnice T. Bati – objednání elektronicky

Kroměřížská nemocnice – objednání elektronicky

Vsetínská nemocnice – objednání elektronicky

Uherskohradišťská nemocnice – objednání pouze přes telefon 724 631 022

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí – objednání elektronicky

Městská poliklinika Otrokovice – objednání pouze přes telefon 739 408 931

IFCOR Uherské Hradiště – objednání elektronicky

Vaše laboratoře s.r.o. Zlín – objednání pouze přes telefon 739 408 931