Žena zaplatila za přepravu štěněte z Ukrajiny, štěně však nedorazilo

OLOMOUC – Podvodníci na internetu vymýšlejí různé taktiky, jak z lidí vylákat peníze. Jedné takové podvodnici naletěla zřejmě i žena z Olomouce, která se obrátila na policisty s tím, že byla nejspíše podvedena. Tentokrát podvodnice tvrdila, že daruje štěně maltézského psíka.

Včera se na olomoucké policisty obrátila jednatřicetiletá žena s tím, že byla nejspíše podvedena. Uvedla, že počátkem prosince na webových stránkách o kynologii objevila inzerát darování štěňat maltézského psíka z Ukrajiny, a to zdarma s dodáním po celé České republice. Žena na inzerát odpověděla a s prodávající si vyměnila několik emailů. Inzerentka uvedla, že je Češka, pracuje v organizaci mírových sborů, v rámci níž je nyní na Ukrajině a štěňátka má u sebe. Pro přepravu do vlasti je nutný letecký transport. Napsala, že přepravu zaplatí ona a zájemkyně uhradí jen zapůjčení vyhřívané přepravky pro štěně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Následoval e-mail od údajné přepravní společnosti, v němž stálo, že ženě doručují štěně a doporučují ji uhradit necelých 7 000 korun za vyhřívanou přepravku. Mělo se jednat o vratnou částku. Žena převedla peníze do zahraničí a očekávala psa. Nicméně další den ji opět kontaktovala přepravní společnost, že štěně je v karanténě v Polsku, má zdravotní komplikace a je nutné uhradit zdravotní pojištění. Zaslali ji několik variant, ze kterých si mohla vybrat. I tento poplatek měl být vratný. Žena vybrala pojištění za 270 amerických dolarů, které uhradila. Ovšem po této platbě přestala přepravní společnost s ženou komunikovat a žádné štěně ji neposlala. „Podvodník z ženy vylákal téměř 14 000 korun. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod, za který pachateli v době nouzového stavu hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Policie doporučuje, aby jste vůbec nereagovali na podobné inzeráty a neposílali peníze lidem, které neznáte. Za jména ve virtuálním prostředí si nemůžete ověřit identitu druhé osoby, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás finanční prostředky.