Zlínští strážníci darovali rekonvalescentní plazmu

Foto: MP Zlín

ZLÍN – Řady dárců takzvané rekonvalescentní plazmy rozšířili zlínští strážníci. Po prodělaném covidu mají protilátky, které pomohou při léčbě hospitalizovaných pacientů.

Zlínskou městskou policii zasáhl koronavirus před dvěma měsíci. I přes přísná preventivní opatření postihlo onemocnění 7 strážníků. Po úspěšné léčbě se rozhodli stejně jako hasiči a policisté darovat rekonvalescentní plazmu s protilátkami, které pomohou pacientům s těžkým průběhem onemocnění.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Rozhodnutí kolegů ocenil ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček. „Jsem hrdý na své spolupracovníky, kteří se rozhodli touto formou pomoci nemocným spoluobčanům. I přes pozitivní zprávy týkající se brzké dostupnosti očkovací látky však nezapomínejme, že se jedná o onemocnění, které má u každého různý průběh. Zatímco u jednoho proběhne s minimálními symptomy, pro dalšího může být fatální. Nezapomínejme proto i v tomto předvánočním čase na opatření, která mají omezit přenos tohoto zákeřného viru. Všem, kteří jsou ohleduplní k sobě i svému okolí bych za to chtěl upřímně poděkovat,“ vzkázal ředitel Kladníček.

Prodělali jste koronavirus? Přijďte darovat plazmu

Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Protilátky obsažené v rekonvalescentní plazmě působí v těle pacienta tak, že jsou schopny obalit virus způsobující onemocnění a zničit ho. Důležitou podmínkou však je, aby jim byla podána v počáteční fázi nemoci, kdy viru není v organismu tolik.

Ve Zlínském kraji odebírají rekonvalescentní plazmu nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti. Každý zájemce se může k odběru objednat nebo požádat o další informace. Ve Zlíně na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687, v Uherském Hradišti na telefonním čísle 572 529 809, nebo e-mailu kamrla@nemuh.cz.

Foto: MP Zlín
Foto: MP Zlín
Foto: MP Zlín