Vypátrejte tajemství hradní zříceniny Švamberk – pamětníka dávné historie

Zřícenina hradu Švamberk, Plzeňský kraj. Zdroj: obec Kokašice

Při toulkách českou krajinou lze objevit mnoho kamenných svědků dávných událostí. Pojďte za jedním z nich, na zříceninu hradu Švamberk, tyčící se na vrchu Krasíkov v Plzeňském kraji. Procházkou mezi zdmi naleznete vyhlídku, která vám poskytne překrásný výhled do blízkého i dalekého okolí. 

Ruiny gotického hradu Švamberk u obce Kokašice se tyčí na vrchu Krasíkov nad říčkou Hadovkou. Švamberk, zvaný též Krasíkov, patřil kdysi mezi nejkrásnější hrady celých západních Čech. Poodhrneme roušku tajemství a prozradíme vám, že stojí na místě, které bylo osídleno už v pravěku.

Z hradu se do dnešních dnů mnoho nedochovalo. Procházkou mezi tichými a opuštěnými hradbami určitě objevíte pozůstatky věže, na které byla vybudována ocelová vyhlídková plošina. Vychutnejte si nádherný výhled do širokého okolí.

Kostel sv. Máří Magdalény na Krasíkově, Plzeňský kraj. Zdroj: obec Kokašice

Nejvýraznější dominantou hradního návrší je kaple sv. Máří Magdalény, nejstarší zmínka o hradní kapli pochází z roku 1342. 

Dalším turistickým lákadlem na předhradí je také barokní zvonice a torza několika hospodářských budov, z nichž nejzachovalejší patrně sloužila jako pivovar. 

K hradní zřícenině se dostanete od statku Krasíkov, kde můžete zaparkovat a pokračovat pěšky do kopce. Když zdoláte něco víc než kilometr, stanete u hradní zříceniny, která je celoročně volně přístupná.

Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století rodem Švamberků a ve své době patřil mezi největší a nejkrásnější západočeské hrady. Přestože jej Švamberkové spravovali po celou dobu jeho existence, osud mu však přichystal, tak jako mnoha jiným hradům, zánik. Dostal se do rukou husitů, vypukl zde požár, během třicetileté války se stal útočištěm vojáků, opět jej poničil požár a zkázu dokončila švédská armáda. Zřícenina hradu Švamberk je od roku 1964 chráněna jako kulturní památka. 

Místo

Kraj: Plzeňský kraj
Okres: Tachov
Obec: Kokašice

Kontakt

Obec Kokašice 48
349 52 Konstantinovy Lázně

tel.: +420 374 625 570
e-mail:
obec@kokasice.cz
www.kokasice.cz