O antigenní vyšetření na COVID-19 je veliký zájem!

Ilustrační fotografie, zdroj: Shutterstock

PLZEŇSKÝ KRAJ – Nemocnice Plzeňského kraje pro obrovský zájem během úterka, středy i dneška navýšily kapacity odběrových míst pro vyšetření nemoci covid antigenními testy.

Ty jsou pro pojištěnce v systému veřejného zdravotního pojištění až do 15. ledna bezplatné. Do vánočních svátků i během nich přibyla v rezervačních systémech téměř tisícovka nových míst. I ta se ale velmi rychle plní. „Už v průběhu prosince jsme na základě četných dotazů na infolinkách tušili, že zejména v předvánočních termínech bude o vyšetření velký zájem a to se skutečně potvrdilo. Rezervační systém jsme spustili v pondělí 14. prosince a už v úterý ráno jsme měli termíny od 18. do 23. prosince z 95 procent obsazené. Okamžitě jsme tedy začali hledat možnosti, jak přidat nové termíny, byť to není vůbec jednoduché,“ říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Přesto se to podařilo.

Domažlická nemocnice přidala během včerejšího odpoledne přes 200 nových termínů, konkrétně na 21., 23., 26. a 30. prosince.

Stodská nemocnice přidává do konce roku čtyři stovky nových termínů, když rozšířila provoz odběrového místa na všechny pracovní dny a zároveň jej prodloužila na čas od 8 do 16 hodin. A testovat bude i 25. prosince.

Klatovská nemocnice nabídla už v počáteční fázi obrovské množství termínů (každý pracovní den po čtyřech hodinách a v relativně vysoké frekvenci), nicméně i ona přidala dalších více než 200 nových termínů, neboť rozšířila provoz odběrového místa na 6 hodin a testovat bude nově i na 24. a 26. prosince.

Také Rokycanská nemocnice navýšila kapacity o více než sto míst, když zvýšila u antigenních testů frekvenci odběrů.

K vyšetření antigenním testem je třeba se na všech odběrových místech předem objednat přes internetový rezervační systém. „Zřejmě kvůli naplnění termínů nebo možná z nevědomosti se bohužel stává, že na odběrová místa chodí a vyžadují odběr i lidé bez objednání. Nemůžeme jim ale vyhovět. V těch přeplněných rozpisech, kde máme na každého rezervovaného klienta dvě až tři minuty by se systém zhroutil, všichni by museli čekat, tvořily by se dlouhé fronty a nakonec bychom nestihli otestovat ani objednané,“ doplňuje mluvčí a vyzývá, aby zájemci využívali i další kapacity.

Kromě krajských nemocnic testují v Plzeňském kraji antigenními testy i nemocnice v Plzni a Sušici, některé soukromé laboratoře a další subjekty včetně ambulantních lékařů či zubařů. Seznam odběrových míst se aktualizuje na webu ministerstva zdravotnictví zde.