Herec František Peterka má bronzovou bustu na liberecké radnici

LIBEREC – Bronzová busta herce a čestného občana Liberce Františka Peterky od akademického sochaře Jiřího Gdovína byla včera slavnostně umístěna do výklenku zdi hlavního schodiště ve druhém patře historické radnice.

V roce 1997 František Peterka obdržel Medaili města Liberec za občanské zásluhy. Čestné občanství mu město Liberec udělilo in memoriam na konci listopadu 2016. Ocenění předal jeho synovi Michaelu Peterkovi tehdejší primátor Tibor Batthyány, který udělení pocty navrhl v listopadu 2016, nešťastnou shodou okolností pouhý den předtím, než osud rozhodl, že se tento významný herec a ikona české kinematografie slavnostního aktu nedožije.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Busta vznikla letos 19. listopadu v umělecké slévárně Ještědský bronz v Mníšku u Liberce. Nyní doplňuje čtveřici významných osobností města Liberce. František Peterka se tak ocitl ve společnosti herce Vlasty Buriana, hudebního skladatele Karla Vacka a libereckého starosty předválečných let Karla Kostky.

„Busta je jedním z úspěšných projektů prvního participativního rozpočtu města Liberec, v jehož rámci mohli lidé poprvé navrhovat a vybírat své projekty. Jedním z nich byla právě pocta herci Františku Peterkovi, tedy zhotovení jeho busty do výklenku u hlavního schodiště historické liberecké radnice,“ uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník. Návrh busty známého herce Františka Peterky vychází z jeho oblíbenosti a z obecného povědomí o jeho práci a rolích, díky kterým se pro mnohé diváky stal nezapomenutelným.

Sochař a výtvarník Jiří Gdovín vytvořil návrh podoby busty a voskový model, podle kterého pak ve slévárně Ještědský bronz vyhotovili silikonovou formu a následně odlili bronzový odlitek. Za kompletní práce město zaplatilo 130 tisíc korun.

František Peterka byl český herec, narodil se v Praze 17. března 1922. Většinu profesního i osobního života ale prožil v Liberci. Od mládí toužil stát se profesionálním vzpěračem a olympionikem, osud měl ale pro něj přichystané jiné plány, posilovnu nakonec vyměnil za hereckou konzervatoř a svou životní kariéru zasvětil divadelnímu a filmovému herectví. Většina lidí si ho dodnes spojuje s rolí Krakonoše ve známém večerníčku. Na filmovém plátně ztvárnil mnoho nezapomenutelných rolí a přes čtyřicet let byl profesně spjatý s libereckým Divadlem F. X. Šaldy.

František Peterka zemřel hodinu před půlnocí 24. listopadu 2016 v hospici sv. Zdislavy v Liberci, ve spánku, ve věku 94 let. Poslední rozloučení se konalo 1. prosince 2016 v obřadní síni libereckého krematoria.

Foto: Statutární město Liberec