Lůžka se plní. S antigenním testováním pomohou praktici, hasiči i vojáci

Foto: KNTB

ZLÍNSKÝ KRAJ – Probíhající antigenní testování a kapacita lůžek v nemocnicích byly hlavními body jednání krajského krizového štábu. Ten ve čtvrtek svolal hejtman Radim Holiš.

V celé republice bylo 16. prosince spuštěno antigenní testování veřejnosti. „O dobrovolné antigenní testování, které je nyní zdarma, je velký zájem. Rezervační systém odběrových míst je zahlcený, prosíme v tomto směru zájemce o testování o trpělivost,“ uvedla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V kraji se právě provádí kolem 2 500 testů denně, kapacitu je ale nutné navýšit. „Od pondělí 21. prosince již fungující odběrová místa posílí také tři mobilní odběrové týmy Armády České republiky a dva mobilní týmy Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Podle posledních informací by vojáci s testováním v kraji mohli pomáhat až do konce ledna, čímž také ulehčí personálu v nemocnicích,“ sdělila Olga Sehnalová.

S žádostí o pomoc se hejtman Radim Holiš obrátil také na praktické lékaře ve Zlínském kraji. „Z oslovených lékařů zatím přislíbilo pomoc s testováním 40 praktických lékařů, kteří antigenní testy budou provádět u svých pacientů. Byli bychom rádi, kdyby těch praktiků bylo více. Pomoci ke zlepšení situace ale může každý z nás. A proto oslovujeme lidi a říkáme jim, že dneska jsou už všichni v první linii a všichni mohou být pomyslným záchranářem,“ dodal hejtman Radim Holiš.

Lůžka se plní, do konce roku by v nemocnicích mohla ležet tisícovka pacientů

Epidemická situace v kraji je podle hejtmana mimořádné vážná. „V současné době je v nemocnicích Zlínského kraje 298 hospitalizovaných pacientů s covidem, přičemž 41 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve srovnání se situací před týdnem počet covid pozitivních pacientů vzrostl o 40 na standardních lůžkách a o 3 na lůžkách intenzivní péče. Pokud se však nepodaří snížit reprodukční číslo, které je aktuálně na hodnotě 1,2, na konci prosince hrozí, že to bude již přes 1 000 pacientů,“ shrnul Radim Holiš.

V provozu krajských nemocnic přitom aktuálně chybí 450 zdravotníků. Od příštího týdne proto opět ruší plánované operace a budou se věnovat jen akutní péči a péči o covidové pacienty.

Krizový štáb také řešil další možnosti navýšení lůžkové kapacity v nemocnicích. „Mapujeme obsazenost a možnosti poskytovatelů následné lůžkové péče. Tato zařízení by mohla převzít část pacientů z nemocnic, kteří již nevyžadují intenzivní péči. Uvolnit lůžka v nemocnicích mohou pomoci i rodinní příslušníci, pokud by si mohli vzít do rodinné péče své blízké,“ doplnila Olga Sehnalová.

Podle dat ministerstva zdravotnictví je ve Zlínském kraji aktuálně 4 845 lidí, u kterých testy potvrdily onemocnění covid-19. Největší přírůstek nemocných byl zaznamenán na Kroměřížsku, které v počtu nových případů za posledních 7 dní vede i v rámci celé republiky. Za týden tu přibylo 529,7 pozitivně testovaných na 100 tisíc obyvatel.