Na ornou půdu navezla firma kaly z čističky – náprava bude stát čtvrt miliardy

PROSTĚJOVSKO – Přibližně 31 tisíc tun kalů z čističek vyvezla pražská firma na ornou půdu v katastru městyse Kralice na Hané na Prostějovsku. Kriminalisté nyní stíhají třiapadesátiletou jednatelku firmy i firmu samotnou. Odhad nákladů na sanaci znečištěné orné půdy byl vyčíslen na 250 milionů korun.

Prostějovští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality stíhají třiapadesátiletou jednatelku pražské firmy i firmu samotnou. Firma měla v letech 2015 – 2017 na pozemek v katastru městyse Kralice na Hané na Prostějovsku neoprávněně navézt přibližně 31 tisíc tun kalů z čističek z regionu střední Moravy. „Provedeným šetřením kriminalisté zjistili, že firma měla oprávnění na nakládání s uvedeným materiálem, ale po zaplnění svých kapacit nemohla přerušit smluvně sjednaný odběr odpadu. Situaci proto vyřešila uložením materiálu na pozemek u Kralic na Hané,“ uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Odhad nákladů spojených se sanací znečištěné orné půdy byl vyčíslen na 250 milionů korun.  V případě prokázání viny a odsouzení obviněné jednatelce hrozí jeden rok až pět let za mřížemi. Firmě pak až likvidace.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .